Орбиталният телескоп "Кеплер" по неизвестни причини е преминал на авариен режим. По време на планиран сеанс за връзка в четвъртък, 7 април, инженерите на мисията открили, че космическият кораб Кеплер е в авариен режим (Emergency Mode -EM).
"EM е най-ниският оперативен режим. Възстановяването на работата му е приоритет на екипа в този момент" - подчертава в сайта на НАСА Чарли Собек (Charlie Sobeck), ръководител на Изследователския център Ames.
При предишния сеанс на връзка, на 4 април, телескопът е работел нормално.
Апаратът в момента е на около 120 милиона км от Земята, което прави комуникацията много бавна. Дори и със скоростта на светлината, това отнема 13 минути, за да пропътува сигналът до космическия кораб и обратно.
"Мисията е осигурила приоритетен достъп за връзката с авариралия космически кораб за наземните комуникации на Deep Space Network на агенцията." - съобщава Space.com.
Кеплер приключи основната си мисия през 2012 г. с откриване на близо 5000 екзопланети, от които повече от 1000 са потвърдени. През май 2013 г. излезе от строя вторият от четирите жироскопа на "Кеплер", а през август същата година телескопът бе обявен за неизправен, но обработката на данните, получени от него продължава и до днес.
През 2014 г. космическият кораб Кеплер започна нова мисия, наречена К2, която продължава търсенето на екзопланети, проучват младите звезди, свръхнови, както и много други астрономически обекти.























Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4
13.04 2016 в 00:58
Жироскопи са си. Силови. Те жироскопите не са само следящи, като в измерителните прибори. Играят акумулатори на енергия и момент. През 50-те е имало даже тролейбуси с такова, да му остане ход като му спре тока. И леки коли са опитвали да правят, ама като са малки, и жироскопите им малки - и няма файда. Затова пък е голямо, тежко, сложно, и ужасно скъпо.
Не знам за новата Армата, а иначе всички танкови оръдия сами си следят целите точно с такива неща. И всички КЛА - също.
3
11.04 2016 в 19:05
https://en.wikipedia.org/wiki/Reaction_wheel
Жироскопът се върти непрекъснато и създава въртящ момент перпендикулярен на оста на въртене. Колелата за които става дума тук в идеалния случай въобще не се въртят.
2
11.04 2016 в 15:03
Между-другото в спецификациите и официалното съобщение от екипа поддържащ Кеплер, също е използван термина - жироскоп... Ти, ако искаш сега може да ми донесеш от 9 кладенеца вода.
1
11.04 2016 в 14:14
Впрочем, маховиците с които му се поддържа ориентацията не могат да бъдат наречени жироскопи. Те работят на друг принцип.
Последни коментари
Прост Човек
Колко бързо става квантовото вплитане? Учени го изследват в атосекунден мащаб
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"