Когато учените показаха първата снимка на сянката на черна дупка миналата седмица, мнозина се запитаха защо астрономите избраха да се фокусират върху M87*, черна дупка в далечна галактика, вместо тази в центъра на нашия дом Млечния път.
За това трябва да благодарим на една ултра плътна неутронна звезда с размер около 60 кв. км (по-малко от Перник), известна също като магнетар, която блокира изгледа към по-близката цел и обърка астрономите, които изследват черната дупка в нашата галактика,наречена Стрелец А* (Sgr A*), съобщи Live Science.
Sgr A* е най-близката до Земята известна свръхмасивна черна дупка. И въпреки, че е далеч по-малка, по-тиха и по-слаба от наскоро изобразената черна дупка в центъра на галактиката Messier 87, тя все пак представлява една от най-добрите възможности, които астрономите имат за изучаването как се държат черните дупки и взаимодействат със заобикалящата ги среда.
Но през 2013 г. между Sgr A* и Земята внезапно блясва магнетар - ултраплътна звезда (неутронна звезда), обвита в мощни магнитни полета, напълно блокирайки наблюденията на черната дупка. И оттогава саботира работата на астрономите.
Появява се ярка светкавица от рентгеновата светлина. Първоначално астрономите смятат, че виждат ново и безпрецедентно поведение от черната дупка, вероятно масивна вълна.
"Първоначално голямото вълнение бе: "О, боже, Sgr A* просто се побърка! Това е може би най-яркото изригване, което някога сме виждали от свръхмасивна черна дупка”, разказва за Live Science Даръл Хагард (Daryl Haggard), физик от Университета Макгил, Монреал, която изучава Sgr A* и галактическия център.
Двата обекта са доста отдалечени във физическото пространство, около 3,2 трилиона километра или една трета от светлинната година. Но се случва така, че Sgr A* и магнетарът (наречен SGR 1745-2900) са под малък ъгъл, така че от гледна точка на Земята те са почти един върху друг, помежду им са само 2.4 дъгови секунди. (Цялото небе е 1 296 000 секунди.)
Повечето рентгенови обсерватории ги виждат като един-единствен обект, отбелязва Хагард.
Изображение от рентгеновата обсерватория Swift показва, че двата рентгенови източника изглеждат като един обект. Кредит: НАСА
Но на 26 април 2013 г. NuSTAR, друг орбитален рентгенов телескоп на НАСА, улавя нещо странно в яркия взрив - нещо като тиктакане, пулсираща светлина с върхове на всеки 3,76 секунди. Това не е поведение, което астрономите биха очаквали от газовите облаци около черната дупка, дори в най-възбуденото й състояние, коментира Хагард.
Както съобщава екипът наблюдатели в The Astrophysical Journal през май същата година, пулсирането идва от една ярка бързо въртяща се като фар звезда, насочена към Земята. Астрофизиците разбират, че виждат магнетар.
Три дни по-късно, на 29 април, рентгеновата обсерватория Чандра, успя да заснеме с висока резолюция събитието, за да види, че всъщност има два рентгенови източника: ярката, трептяща нова светлина от неутронната звезда и сравнително по-слабото сияние на газа около черната дупка Sgr A*.
Близък план от Chandra (вдясно) показва, че когато черната дупка Sgr A* е утихнала през 2013 г., тя едва се вижда като няколко допълнителни фотона в горната дясна част на магнетара. Когато черната дупка припламва, както това става периодично, тя е по-видима (вляво). Кредит: Chandra X-Ray Observatory
„В зависимост от гледната точка, това бе или пълен провал, или напълно невероятно ново откритие”, коментира Хагард за Live Science.
„Предполагаме, че това е заради разрушаване на повърхността на неутронната звезда или някакво друго наистина бурно събитие на неутронната звезда, което я кара да стане много, много ярка и след това да избледнее бавно с течение на времето“, разказва Хагард.
С течение на времето блясъкът на магнетара избледнява, макар и по-бавно, отколкото е типично. Тези дни, разказва Хагард, е почти изравнен в рентгеновата област с блясъка на заобикалящия черната дупка горещ газ, позволявайки по-лесно да различат в снимките на Чандра.
Все пак, каза тя, те изглеждат малко като двата фара на кола, които са толкова далеч, че са започнали да се сливат в едно. Не е лесно дори за Чандра да каже кои рентгенови фотони идват от горещия газ около черната дупка и кои от магнетара.
Изображението от 2014 г. показва как бавно потъмняващият магнетар позволява на Sgr A* да изпъкне отново. Кредит: Chandra X-Ray Observatory
Този вид проблеми са типични за наблюдателите на галактическия център, обяснява Хагард. Има толкова плътни, ярки облаци от горещ материал в района, казва тя, че всяко наблюдение изисква внимателно сортиране на добрите данни от боклука. Магнетарът се превърна в още едно разочарование за наблюдателите на Sgr A*.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари