На 8 януари 1942 година, точно 300 години след смъртта на Галилео Галилей в Оксфорд, Англия се ражда Стивън Уилям Хокинг.
Въпреки, че къщата на родителите му се намира в северен Лондон, той е роден в Оксфорд, защото градът се е смятал за по-безопасен по време на Втората световна война. Когато става време да стане студент, Стивън изявява желание да учи математика, но тъй като тя не се е изучавала в неговия колеж, той записва да учи физика, след това отива в Кейбридж да учи космология.
Стивън Хокинг работи по основните закони, движещи Вселената. Заедно с Роджър Пенроуз той показва, че времето и пространството, събрани в едно от Общата теория на относителността (ОТО) на Айнщайн имат начало в Големия взрив и край в черните дупки. Този резултат показва необходимостта от обединение на ОТО и квантовата теория. Едно от следствията на едно такова обединение е откритието на Хокинг, че черните дупки не би трябвало да са съвсем черни, а да излъчват определен вид лъчение докато изчерпят енергията си и изчезнат. Това явление е кръстено по-късно на негово име – лъчение на Хокинг. Друго негово откритие е, че Вселената няма граници, но има краен размер във време-пространството.
Професор Хокинг е диагностициран с амиотрофична латерална склероза (АЛС) малко след като навършва 21 годишна възраст. Болеста бързо го приковава на инвалидна количка и от 1985 година той използва специален апарат, който се усъвършенства все повече, за да може да общува с околните. Той е най-дълго живялият човек с такава болест, което според лекари-специалисти, се дължи на особената форма на болестта, която той има, както и на добрите грижи, които той получава от самото начало на болеста си.
До 2009 година Стивън Хокинг е Лукасов професор по математика на Кеймбриджкия университет, длъжност заемана в началото от Исак Нютон.
Има няколко издадени научно-популярни книги, най-известната от които е „Кратка история на времето“. Участва в няколко филма и дори в сериали. В „Стар Трек: Следващото поколение“ и „Теория на големия взрив“ играе самия себе си.
Професор Хокинг е изключително популярна публична личност, като това помага да се популяризират и редица научни идеи.
Честит Рожден Ден!
"Галактическата песен" от култовия забавен филм на Тери Гилиъм "Смисълът на живота според Монти Пайтън", изпълнена от Стивън Хокинг.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23293
5
09.01 2018 в 03:21
Има една теория за безкрайното множество невзаимодействащи вселени.
Представи си строя на войниците на парада, в карета. Сега същото, от детски балончета отстрани. Реят се, почукват се едно в друго, отскачат, но не се пресичат.
Не ме питай защо е измислена тая теория - сигурно е нужна за нещо. Просто аз нищо не разбирам от космогония, нито даже от космология, за свой срам. Макар че някога работех в отдел, който се занимаваше с тия въпроси.
9010
4
08.01 2018 в 19:06
15914
3
08.01 2018 в 16:21
9506
2
08.01 2017 в 19:10
15914
1
08.01 2017 в 12:18
Последни коментари