Екип от космически изследователи от Центъра на Международния астрономически съюз за защита на тъмното и спокойно небе от смущения от спътникови съзвездия в сътрудничество с колеги от белгийската работна група "Спътници" установи, че спътниците, включени в китайския проект "Хиляда платна", надвишават границите на яркост, предложени от астрономически групи, които искат да предотвратят блокирането на гледката към космоса от сателити. Документът, описващ техните открития, е публикуван в сървъра за препринтиране arXiv.
През последните 70 години хората изпращат сателити в орбита около Земята. Такива спътници служат за различни цели - от наблюдение на времето до военни приложения и комуникации, като броят им само нараства през годините.
Напоследък спътниците се използват като част от системите за телефонна комуникация. Такива сателити обикновено са малки и затова са сравнително евтини. Това позволява в орбита да се извеждат множество или съзвездия от такива спътници, които служат като комуникационни мрежи. Недостатъкът на такива струпвания на сателити е, че те блокират гледката към космоса, което затруднява астрономите и астрофизиците да изучават пространството отвъд нашата планета.
В това ново проучване изследователският екип отбелязва, че Китай е стартирал нова инициатива, неофициално наречена "Хиляда платна" - нейната цел е да се конкурира със системата Starlink на SpaceX, която предоставя телефонни услуги на групи по целия свят.
Първите от "платната", които всъщност са спътници Циенфан (Qianfan), са изстреляни през август тази година. Това даде възможност на планетарните учени да измерят колко светлина отразяват те обратно към Земята - колкото повече отразяват, толкова по-трудно е да се наблюдава нещо покрай тях. Китайското правителство даде да се разбере, че през следващите няколко години към мрежата ще се присъединят хиляди спътници, което, както отбелязват изследователите, може да създаде проблеми за наземните телескопи.
Детайл от кадър от видеоклипа с по-висока разделителна способност от 2024 г., 12 август. Кредит: arXiv (2024). DOI: 10.48550/arxiv.2409.20432
Изследователският екип е успял да измери интензитета на светлината на 18 от спътниците и е установил, че те надхвърлят границите, предложени от редица космически агенции и органи за планетарни изследвания по света. Изследователите установяват, че всички изследвани от тях спътници имат степен на яркост, приблизително равна на повечето звезди на нощното небе.
Те също така отбелязват, че бъдещите планове предвиждат някои спътници да бъдат разположени на по-малка височина, което би могло значително да увеличи тяхната яркост. Те твърдят, че китайските инженери биха могли да предприемат мерки за намаляване на отражението, но досега изглежда, че такива усилия не се полагат.
Справка: : Anthony Mallama et al, Brightness of the Qianfan Satellites, arXiv (2024). DOI: 10.48550/arxiv.2409.20432
Източник: Satellites making up China's 'Thousand Sails' found to be exceeding brightness limits, Bob Yirka, Phys.org
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари