На 18 ноември 2018 г. космическият апарат OSIRIS-Rex на НАСА достигна 500-метровия астероид Бену.
Основната цел на OSIRIS-Rex е да събере проби от повърхността на малкия астероид и да ги пренесе на Земята, където да бъдат изследвани лабораторно.
Маневрата "Докосни и тръгни" (Touch and Go - TAG) е извършена на 20 октомври 2020 г. и космическият апарат успява да събере проби от локацията Найтингейл, въпреки че операцията почти убива сондата.
Междувременно OSIRIS-REx се връща на Земята и контейнерът с пробите ще бъде пуснат с парашут в пустинята в Юта, САЩ, на 24 септември 2023 г.
Спускането на OSIRIS-REx на повърхността на Бену на 20 октомври 2020 г. е изисквало много сложна траектория с много корекции на орбитата от пристигането му през 2018 г.
Астероидът с размер 500 метра почти няма гравитация, така че не е било въпрос на влизане в орбита около Бену и след това да се остави на гравитацията да си свърши работата, OSIRIS-REx е разчитал на собствената си тяга да се придвижи към повърхността.
В студиото за научна визуализация на NASA Goddard наскоро създадоха зашеметяваща четириминутна анимация, показваща цялата траектория на OSIRIS-REx около Бену, от пристигането му през 2018 г. до маневрата TAG през 2020 г.
По-долу е видеото.
Трябва да го видите.
Източник: NASA Goddard’s 'Web Around Asteroid Bennu' Shows in SIGGRAPH Film Fest, NASA
Още по темата
Земята
Преизчислиха вероятността астероидът Бену да удари Земята
Космос
Сондата със скъпоценната проба от астероида Бену се завръща на Земята (видео)
Космос
OSIRIS-REx завърши финалната си обиколка над астероида Бенну













Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"