Международен екип физици свързва влиянието на скоростта на разширяване на Вселената и стойността на космологичната константа с появата на живот.
Изследването е публикувано в списание Physical Review Letters.
Учените са изследвали с компютърни симулации влиянието на мащабните гама експлозии на свръхнови върху обитаемите планети като Земята. Те открили, че когато става въпрос за възникване и запазване на живота, е по-добре да сме по-далече от съседите си - и космологичната константа (и съответстващата й тъмна енергия) ни помага, пренареждайки космическата околност, разказва Science News.
Физиците всъщност доказват валидността на антропния принцип, според който животът във вселената е възможен, защото са благоприятни стойностите на константите, характеризиращи средата в която живеем.
Сегашният темп на разширяване на вселената води до минимално въздействие на мощните гама експлозии върху Земята и позволяват достатъчно производство на водород за образуване на звезди и планети около тях. Ако скоростта на разширяване на Вселената бе по-голяма, не биха могли да се зародят звезди и планети от газово-праховите облаци, а ако космологичната константа бе нулева (тоест нямаше тъмна енергия) Вселената нямаше да се разширява ускорено.
"В гъста среда ще имаме много експлозии и те ще са твърде близо до нас", разказва Раул Хименес (Raul Jimenez), космолог и теоретичен физик от Университета на Барселона в Испания и автор на новото изследване. "Най-добре да бъдем в края или в райони, които не са гъсто населени от малки галактики - тоест точно там, където е Млечният път".
Космологичната константа (ламбда) фигурира в уравненията на общата теория на относителността и описва нулевата енергия от физическия вакуум (тъмна енергия). Тя остава постоянна в по-голямата част от космологичните модели.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
01.03 2016 в 18:03
Последни коментари