Какво причинява илюзиите? Има ли някаква невронна обработка в окото и зрителните центрове на ниско ниво в мозъка?
Тези явления се обясняват с различни механизми - от мозъчни процеси на ниско ниво до такива на високо ниво, които отчитат предварително знание или контекст. Важно е да се отбележи, че само малка част от тези явления могат да бъдат предсказани чрез количествени модели на възприемане на цветовете.
Сега учени от Университета в Ексетър са разработили модел, който предлага прости граници на невронните реакции - а не по-дълбоки психологически процеси - за обяснение на тези илюзии. Многобройните зрителни илюзии се дължат на ограничения в начина, по който работят нашите очи и зрителни неврони - а не на по-сложни психологически процеси, сочи ново изследване.
Моделът предсказва появата на цветове въз основа на принципа на ефективното кодиране. При него се счита, че честотната лента на невроните е ограничена и че не трябва да се губи ценна честотна лента при кодирането на информация в различни пространствени мащаби в типичната природна сцена.
"Очите ни изпращат съобщения до мозъка, като карат невроните да работят по-бързо или по-бавно. Съществува обаче граница на скоростта, с която те могат да се задействат, и предишни изследвания не са разглеждали как тази граница може да повлияе на начините, по които виждаме цветовете", отбелязва д-р Джолиън Трошанко (Jolyon Troscianko) от Центъра за екология и опазване на околната среда в кампуса Перин в Ексетър, Корнуол.
Моделът предполага, че зрението ни работи най-добре, когато гледаме естествени условия, и комбинира тази "ограничена честотна лента" с данни за това как хората интерпретират модели в различни мащаби.
Как човешкият мозък и очи могат да се справят с високия контраст, все още е загадка. Тестът е показал, че най-високите контрасти, които хората могат да видят в един пространствен мащаб, са около 200:1. Още по-объркващо е, че невроните, свързващи очите с мозъка, могат да се справят само с контрасти от около 10:1.
Новоразработеният модел показва, че невроните с толкова ограничена контрастна лента могат да комбинират сигналите си, за да ни позволят да виждаме тези огромни контрасти.
Но информацията е "компресирана" - което води до зрителни илюзии.
"Моделът показва точно как нашите неврони са еволюирали, за да използват всяка частица от капацитета си", добавя д-р Трошанко.
"Например някои неврони са чувствителни към малки разлики в нивата на сивото в средни мащаби, но лесно се претоварват от големи контрасти. В същото време невроните, кодиращи контрасти в по-големи или по-малки мащаби, са много по-малко чувствителни, но могат да работят в много по-широк диапазон от контрасти, давайки големи черно-бели разлики."
"В крайна сметка това показва как система със силно ограничена честотна лента и чувствителност на невроните може да възприема контрасти, по-големи от 10 000:1."
Справка: Jolyon Troscianko and Daniel Osorio. A model of color appearance based on efficient coding of natural images. PLOS Computational Biology. DOI: 10.1371/journal.pcbi.1011117
Източник: Illusions are in the eye, not the mind- study, ТechЕxplorist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари