Повече от 100 клинични проучвания тестват потенциала на стволовите клетки в регенеративната медицина, като това бележи важен етап за науката, която дълго време бе обект на етични и политически дебати, съобщава Nature.
През 2024 г. в Швеция се провеждат клинични проучвания за трансплантиране неврони, създадени от човешки ембрионални стволови клетки, с надеждата да заменят увредените тъкани на диагностицирани с Паркинсон.
Това проучване е част от поредица от поне 100 клинични тестове, които целят да използват стволови клетки за лечение на болести като рак, диабет, епилепсия, сърдечна недостатъчност и някои очни заболявания. Това е различен подход от неодобрените терапии, предлагани от накои съмнителни клиники, които използват видове стволови клетки, които не се превръщат в нова тъкан.
ЯМР сканиране на мозъка на участник в клиничното изпитване се използва за планиране къде иглата ще достави клетките. Кредит: Åsa Sjostrom, Nature
Въпреки че тази изследвания са с малък мащаб и се фокусират върху безопасността, те демонстрират напредък след десетилетия проучвания. Например, създаването на функционални клетки от стволови клетки вече е възможно, като някои лечения се очаква да влязат в практиката до 5-10 години.
Особено обещаващи са опитите с Паркинсон, при които трансплантираните клетки показват безопасност и първи признаци на ефективност. Мозъкът се оказва по-лесен за лечение със стволови клетки, тъй като е частично защитен от имунната система. Успехи се наблюдават и при епилепсия, като пациентите значително намаляват пристъпите си след трансплантация на клетки.
Очите също са перспективна област, като има множество тестове за заболявания като макулна дегенерация. Обаче за сърцето и бъбреците регенеративната медицина среща сериозни предизвикателства поради сложността на тези органи. Въпреки това учените продължават да работят върху решения.
Противоречията относно използването на ембрионални клетки са намалели благодарение на алтернативата – индуцираните плурипотентни клетки, създадени от възрастни клетки. Основни въпроси остават безопасността, разходите и преодоляването на имунния отговор. Учените експериментират с методи като генно редактиране и физическо изолиране на клетките.
Въпреки трудностите, тези проучвания са надежда за бъдещето на медицината.
Справка:
-
Kirkeby, A. et al. Cell Stem Cell (in the press).
-
Paglucia, F. W. et al. Cell 159, 428–439 (2014).
-
Mummery, C. et al. J. Anat. 200, 233–240 (2002).
-
Takahashi, K. & Yamanaka, S. Cell 126, 663–676 (2006).
Източник: Stem cells head to the clinic: treatments for cancer, diabetes and Parkinson’s disease could soon be here, Alison Abbott, Nature
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари