
Упражненията изглежда помагат за предотвратяване на рак и намаляване на растежа на тумори, а този защитен ефект може да се дължи на начина, по който тренирането променя чревния микробиом.
Известно е, че упражненията помагат за предотвратяване на рак и потискат растежа на съществуващи тумори. Те са свързани и с промени в чревния микробиом – и сега изследователите са показали как тези промени могат да доведат до ефекта на упражненията в борбата с рака.
Изследователи от Университета в Питсбърг в Пенсилвания са модифицирали с агресивна форма на меланом на две групи мишки. Едната група е била на четириседмичен режим на упражнения, докато другата група е водела заседнал начин на живот.
Очаквано, мишките, които са спортували, са имали по-малки тумори и по-добри нива на преживяемост. При животни, лекувани с антибиотици или държани напълно без микроби обаче упражненията не показват никаква полза. Доказателствата са ясни за учените: магията е в микробите, както и в молекулите, които те произвеждат, наречени метаболити.
Но микробиомът произвежда хиляди метаболити, така че изследователите използват машинно обучение, за да пресеят кандидат-молекулите и се спират на формиат. Това е метаболит на бактерии, който се увеличава чрез упражнения и повишава ефикасността на CD8 Т-клетките в имунната система – които са ключови за борбата с рака.
След това екипът изследва 19 души с напреднал меланом. Тези с високи нива на формиат са имали по-дълга преживяемост без прогресия в сравнение с тези с ниски нива.
Изследването подчертава важността на оценката на метаболитите, които бактериите произвеждат, а не само на това кои са бактериите, смятат авторите на проучването.
Изследователите тепърва се учат как да използват пътищата на специфични молекули, за да настройват фино имунните отговори.
Естествено, остават още много въпроси. Например какво се случва, ако пациентът спре да спортува? Ефектът избледнява ли или по някакъв начин продължава?
Екипът сега проучват дали предизвиканите от упражнения промени в чревния микробиом биха могли да играят роля при други състояния.
Справка: Exercise-induced microbiota metabolite enhances CD8 T cell antitumor immunity promoting immunotherapy efficacy; Phelps, Catherine M. et al.; Cell, Volume 0, Issue 0; Published online July 9, 2025
DOI: 10.1016/j.cell.2025.06.018
Източник: Exercise helps fight cancer – and we may finally know why, Avery Hurt, New Scientist
Още по темата

Човекът
За да изградите мускули и да натрупате сила, трябва да тренирате по-умно, а не по-дълго

Медицина
Тренировките могат да променят самите молекули в човешкото тяло, които влияят на поведението на гените

Животът
Тренировките намаляват появата на рецидив при рак на гърдата с 40%

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Стъклените бутилки съдържат 5 до 50 пъти повече микропластмаси от пластмасовите бутилки
dolivo
Най-старите "човешки" фосили в Япония, се оказаха нечовешки, твърди ново проучване
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици