На 5 октомври 1962 г. пет страни се споразумяват да създадат Европейската южна обсерватория (ESO) чрез подписване на конвенция.
Сега, шест десетилетия по-късно и подкрепена от 16 държави-членки — Австрия, Белгия, Чехия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Ирландия, Италия, Холандия, Полша, Португалия, Испания, Швеция, Швейцария, Великобритания и САЩ - както и Чили, и Австралия, ESO продължава да обединява хора от целия свят, за да разработват и управляват усъвършенствани наземни обсерватории, които позволяват революционни астрономически открития.
По случай 60-ата годишнина, астрономите на ESO публикуваха грандиозно ново изображение на мъглявината Конус.
Този нов изглед на мъглявината Конус е заснет с инструмента FORS2 на Много големия телескоп (Very Large Telescope) на ESO. Натиснете за по-голямо изображение. Кредит: ESO.
Мъглявината Конус е разположена на 2700 светлинни години в съзвездието Еднорог.
Мъглявината е открита от британския астроном от германски произход Уилям Хершел на 26 декември 1785 г.
Обектът е дълъг приблизително 7 светлинни години и е част от по-големия звездообразуващ регион NGC 2264.
„Мъглявината Конус е перфектен пример за подобните на стълб форми, които се развиват в гигантските облаци от студен молекулярен газ и прах, известни с това, че създават нови звезди“, разказват астрономите на ESO.
„Такъв тип стълб възниква, когато масивни, новообразувани яркосини звезди излъчват звездни ветрове и интензивно ултравиолетово лъчение, което издухва материала от околността им.“
„Тъй като този материал се отблъсква по-далеч, газът и прахът от младите звезди се компресират в плътни, тъмни и високи подобни на стълбове форми.“
„Този процес помага за създаването на тъмната мъглявина Конус, насочена встрани от блестящите звезди в NGC 2264.“
Новото изображение на мъглявината Конус е заснето от инструмента FOcal Reducer и Low Dispersion Spectrograph 2 (FORS2) на Много големия телескоп (VLT - Very Large Telescope) на ESO в Чили.
„В това изображение водородният газ е представен в синьо, а серният газ в червено“, обясняват астрономите.
„Използването на тези филтри прави иначе ярките сини звезди, които показват скорошното звездообразуване, да изглеждат почти златни, контрастиращи с тъмния конус като бенгалски огън.“
„Това изображение е само един пример от многото зашеметяващи и вдъхващи страхопочитание наблюдения, направени от телескопите на ESO през последните 60 години“.
„Това изображение е получено за информационни цели, но огромното мнозинство от времето на телескопа на ESO е посветено на научни наблюдения, които ни позволиха да заснемем първото изображение на екзопланета, да проучим черната дупка в центъра на нашата галактика и да намерим доказателство че разширяването на нашата Вселена се ускорява“, добавят астронимите.
„На базата на нашия 60-годишен опит в развитието, откритията и сътрудничеството в астрономията, ESO продължава да чертае нова територия за астрономия, технологии и международно сътрудничество.“
„С нашите настоящи съоръжения и предстоящия "Изключително голям телескоп" (ELT - Extremely Large Telescope) на ESO, ние ще продължим да се занимаваме с най-големите въпроси на човечеството за Вселената и очакваме невъобразими открития.“
Източник: ESO Celebrates Its 60th Anniversary with Stunning View of Cone Nebula, Enrico de Lazaro, Sci.News