Финансовият инженер Закари Фейнстейн (Zachary Feinstein) направи любопитно предположение относно това какво ни очаква в новия филм от легендарната поредица "Междузвездни войни".
Предположението си той е направил под формата на научна статия, публикувана вчера и озаглавена "Това е капан: Отровното хапче на император Палпатин" ("It’s a Trap: Emperor Palpatine’s Poison Pill").
В нея Фейнстейн обяснява защо разрушаването на гигантската космическа станция "Звездата на смъртта" от бунтовниците и убийството на император Палпатин не е унищожило Империята, а бунтовниците даже и след победата са останали маргинална група в новия филм от сагата. Статията е посветена на последствията от построяването и унищожаването на станцията.
Отначало икономистът е пресметнал приблизително количеството стомана, използвано в Звездата на смъртта. След това, вземайки предвид стойността на един самолетоносач, той е определил колко са стрували останалите части за нея. Приравнявайки своите оценки с галактическия мащаб от поредицата и изхождайки от това, че станцията е аналог на проекта "Манхатън", Фейнстейн стигнал до извода, че Звездата на смъртта е струвала на Империята 193 квинтилиона (квинтилион - 1018) щатски долара, като за целта брутният вътрешен продукт (БВП) е трябвало да бъде 4,6 секстиллиона на година.
Освен това икономистът се е поинтересувал не само от разходите, но и от финансовите механизми, чрез които Империята е успяла да създаде такова колосално съоръжение. Използвайки дадените в поредицата и в интернет данни, той е предположил, че има галактическа банкова система с капитал, равен на 60% от БВП. Става въпрос за национализираната по време на Войната на клонингите "Междугалактическа банкова мрежа" и други банки от 1,75 милиона свята - пълноценни членове на Галактическата Империя.
Като се вземе под внимание, че тези банки са вложили определени средства в строителството на Звездата на смъртта, а смъртта на Дарт Вейдър и император Палпатин вероятно са довели до временна криза в управлението и техническа нестабилност, то бунтовническата конфедерация е трябвало не само да си осигури политическа легитимност след падането на върхушката в Империята, но и да приготви огромно количество пари за възстановяване на финансовата система.
"Оказва се, че Конфедерацията е трябвало да приготви сума, равна на между 15 и 20% от общия галактически брутен вътрешен продукт, за да намалят рисковете и да предовратят колапс на икономиката. Тъй като бунтовниците не разполагат с такива средства, (...) икономиката на галактиката много скоро е навлязла в период на много тежка депресия", гласи заключението на учения.
Освен това финансовата несъстоятелност на бунтовниците не им е позволила да унищожат Империята и да възстановят Републиката (за обхванатия досега от сагата срок).