

Палеогенетиците продължават да изясняват как са се формирали популациите в различни части на Европа. В частност, Източните италиански Алпи са били кръстопът за популации от средиземноморските и северните алпийски територии.
Сред загадъчните фигури от този район е легендарният Леден човек, живял в тези планини през втората половина на 4-то хилядолетие пр.н.е. Сега са секвенирани геномите на 47 древни хора, живяли по тези места през 7-мо-2-ро хилядолетие пр. н. е. Освен всичко друго, те са установили, че всички индивиди от неолита и халколит) а, които са живели там, както и някои от хората от ранната бронзова епоха, са генетично подобни на Йоци.
Резултатите са публикувани в Nature Communications.
Генофондът на повечето съвременни европейски популации се е формирал в резултат на смесването на три основни древни групи. Първата са ловците-събирачи от мезолитната епоха, които традиционно се разделят предимно на западноевропейци и източноевропейци. Втората древна популация са потомците на ранните земеделци от Мала Азия, които са мигрирали в Европа през 7-мо хилядолетие пр.н.е., пренасяйки умението на земеделието. Третата популация се свързва с потомците на ранните скотовъдци от бронзовата епоха от Понтийско-Каспийската степ, които са започнали експанзията си на запад преди около пет хиляди години.
Скорошен геномен анализ на 47 праисторически индивида от мезолита до средната бронзова епоха, съсредоточени в този алпийски район, представя генетичното наследство на тези древни обитатели. Забележително е, че Леденият човек показва висок процент произход от анадолски неолитни земеделци и слаба връзка със западните ловци-събирачи. Тази генетична рецепта се приписва на сложни събития на смесване, при които праисторическите общности са обменяли гени и култури.
Древни миграции и културни мостове
Алпите не са били просто бариера от студени върхове, те са били и динамичен мост, свързващ далечни цивилизации. От мезолита, когато ловците-събирачи са бродели по тях, до ранните неолитни миграции от Анатолия (Мала Азия), тези мащабни демографски промени са оставили ярки следи в гените на древните хора в Алпите. В този пейзаж, геномните изследвания разкриват общества, които носят наследството от миналото, но са се и смесвали по начини, които са оформили бъдещия средиземноморски генофонд.
Генетичните анализи рисуват картина на сложно взаимодействие между две основни групи ловци-събирачи: западните ловци-събирачи, свързани с клъстера Вилабруна, и източните ловци-събирачи от степите на днешна Русия и Украйна. Генетичните нишки разкриват смесване на тези групи, датиращо още от 13 700 г. пр. н. е.
Открития от древни обекти
Археологически обекти като Арко виа Серафини, Рипаро Далмери и Рипаро Вилабруна, сгушени в скрити долини и скалисти издатини, са съкровищници на човешката еволюция. Тези разкопки са открили не само артефакти, но и истории, записани в ДНК, проследяващи пътуването на най-древните европейски предци през широките долини до алпийските анклави. Изследването на 47 праисторически индивида в 17 ключови обекта, украсени с погребални предмети, разкрива богата картина на човешкия произход в региона.
Мезолитният мъж MAD01
Единствената геномна последователност от мезолитната епоха е принадлежала на мъж, наречен MAD01. е носел митохондриалната хаплогрупа U5b2b3 и Y-хромозомната хаплогрупа I2a1b1a2b. И двата еднородителски (унипаренталски) маркера се срещат сред западноевропейските ловци-събирачи и техните потомци.
Анализът на неговия ядрен геном показва, че по-голямата част от неговите предци (83,6 ± 3,7%) вероятно произхождат от популация от западноевропейски ловци-събирачи (т.нар. клъстер Вилабруна).
В същото време, съвсем неочаквано, изследователите откриват, че около 16,4 ± 3,7% от неговото родословие идват от източноевропейски ловци-събирачи. Според учените, смесването между представители на двете популации е станало между 13 700 и 8 300 г. пр. н. е.
Този забележителен индивид е открит в долината Адидже.
Леденият човек: Уникален, но често срещан
Въпреки че самият "Леден човек" заема уникална позиция с отличителни майчини и бащини линии, неговият геном споделя приемственост с други алпийски индивиди от медната епоха (халколита), показвайки стабилно, но приобщаващо генетично наследство. Това отразява регион, където културната и генетичната изолация, понякога предполагаема в други изолирани общности като Сардиния, се явява като нюансиран разказ за селективен обмен и трайна идентичност.
Геномният коктейл на Ледения човек показва уникален висок дял на анатолийски земеделски произход, характеристика, споделяна от неговите съвременници, но уникална за неговите специфични майчини и бащини линии. Тези прозрения предполагат мозайка от генетични взаимодействия, вероятно намекващи за изолирани общностни структури на фона на по-широки, бавноразвиващи се миграции и обмени.
Йоци. Кредит: South Tyrol museum of archaeology / Ochsenreiter
Преход и приемственост
Преходът от мезолитните ловци-събирачи към неолитните земеделци въвежда нови икономически начини на живот, определяйки периоди, белязани от земеделие и животновъдство. Културните отпечатъци, засвидетелствани от уникални артефакти и керамика, подчертават този преход, докато генетичната приемственост подчертава запазването на по-ранните предци във времето, особено в отдалечени региони като Сардиния и долините Трентини.
Предкови компоненти, от които учените са моделирали произхода на древните хора. Оранжевото и червеното представляват западноевропейските ловци-събирачи, синьото - източноевропейските ловци-събирачи, а лилавото - ранните анатолийски земеделци. Кредит: Myriam Croze et al. / Nature Communications, 2025
Анализът на по-късните геноми разкрива няколко двойки близки роднини сред хора, чиито останки са били разкопани от един и същ археологически обект. Освен това учените установяват, че произходът на всички хора от неолита и медната епоха в извадката може да бъде моделиран от две популации: потомците на ранните анатолийски (малоазийски) земеделци и западноевропейските ловци-събирачи, които са се кръстосвали между 6037 и 5117 г. пр.н.е. Първите представляват средно около 87% от произхода, докато вторите - около 13%, което ги прави подобни на гореспоменатия Йоци. Освен това почти всички мъже в тази група споделят своята Y-хромозомна хаплогрупа, G2a2.
Този период бележи трансформация в моделите на препитание от лов и събирачество към земеделие, оставяйки следи от културна еволюция, очевидни в погребалните дарове и фрагменти от керамика, разпръснати из различни археологически обекти.

Резултати от анализа на метода на главните компоненти. Кредит: Myriam Croze et al. / Nature Communications, 2025
Културен обмен и влияния
Артефакти като изящната Венера от Габан, малка фигурка от женски еленски рог, символизират сливането на мезолитните и неолитните идеи. Също така, началото на металообработването, засвидетелствано от медни артефакти, показва оживен обмен с далечни култури, подтикнат от стратегическите търговски пътища на региона. Медната епоха започва енергично, характеризираща се с началото на добива на мед в региона Трентино-Алто Адидже.
Венера от Габан. Кредит: Emanuela Cristiani1 et al DOI:10.4312/dp.36.12
Културните сходства в Алпите се материализират под формата на балтийски кехлибар и оръжия, открити в долината Адидже. Забележителни са сложните погребални практики, отразяващи както преобладаващите, така и различаващите се традиции. Погребалните обичаи в този алпийски район показват нагледно културната еволюция. От прости погребения в земята, представени от групи като Ремедело, до разнообразните практики, показателни за по-късни обществени структури, всеки гроб разказва своя собствена история за живота и смъртта.
Степно и иранско влияние в праисторическите алпийски общества
Освен мезолитния MAD01, седем индивида от извадката се различават по произход от основната група. Двамата най-стари са живели в края на медната и ранната бронзова епоха (единият от тях има радиовъглеродна дата 2402–2149 г. пр.н.е.), а друг е живял в средната бронзова епоха (1601–1295 г. пр.н.е.). Общото между тези трима индивида е, че значителна част от техните предци (от 19,7 ± 7,1 до 36,1 ± 2,6) може да са свързани със степните обитатели от ранната бронзова епоха, носителите на културата Ямная.
Освен това, друг индивид, живял около 2272–2041 г. пр.н.е., има четвърти предков компонент, свързан с кавказките ловци-събирачи (около 11,1%).
Още трима индивида са имали трети предков компонент, различен от изброените - вместо степните обитатели от ранната бронзова епоха в модела са неолитни иранци. Два от анализираните геноми принадлежат на хора, живели около 2202–2035 г. пр.н.е., и на един индивид, живял около 1878–1688 г. пр.н.е. Иранският компонент на произхода представлява между 19,2 ± 4,9% и 21,5 ± 4,5%.

Местоположение на археологичните паметници, където са намерени изследваните човешки останки. Кредит: Myriam Croze et al. / Nature Communications, 2025
Степното влияние, синоним на скотовъдните традиции на Понтийско-Каспийския регион, се проявява и чрез предмети като балтийски кехлибарени мъниста, открити в долината Адидже, които свидетелстват за тези обмени, демонстрирайки майсторство, надхвърлящо нуждата от просто оцеляване.
Поглед върху геномната приемственост
Въпреки че суровата среда на Алпите е диктувала трудни условия на живот, генетичното дълголетие на жителите им е завладяващо. От мезолитните общности, предимно на ловци-събирачи, до обогатените геномни структури през неолита, преминаващи през бронзовата епоха, генетичното пътешествие на тиролските предци представлява завладяваща глава в историята на човешката история – глава, в която долини и върхове са свидетели на безмилостния поход на културната и генетична еволюция.
Геномният отпечатък на много анализирани индивиди силно резонира с този на неолитните анатолийски предци. Това бележи завладяваща история за земеделци, които сливат генетичното си наследство с местните ловци-събирачи, рисувайки картина на културна и генетична приемственост, осеяна с фини нюанси на нелокално смесване.
Справка: Croze, M., Paladin, A., Zingale, S. et al. Genomic diversity and structure of prehistoric alpine individuals from the Tyrolean Iceman’s territory. Nat Commun 16, 6431 (2025). https://doi.org/10.1038/s41467-025-61601-8
Източници:
Палеогенетики прочитали ДНК 47 древних жителей Альпийского региона Многие из них генетически похожи на Этци, Михаил Подрезов, N + 1
Genomic Analysis of 47 Ancient People from the Alps, close to where the Tyrolean Iceman Ötzi was found, Jamie L, Ancient DNA Community
Още по темата

Човекът
Останки на 19 диви свине показват, че в праисторически Иран е имало пиршества преди зората на земеделието

Човекът
Археология и генетика за това как идеите стигат по-далеч от хората в Анатолия

Човекът
Древна ДНК разкрива популация - липсваща връзка в произхода на индоевропейските езици

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Стъклените бутилки съдържат 5 до 50 пъти повече микропластмаси от пластмасовите бутилки
dolivo
Най-старите "човешки" фосили в Япония, се оказаха нечовешки, твърди ново проучване
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици