Теслата на Илън Мъск, който бе изстреляна на 6 февруари, наистина изглежда в космоса сякаш закърпена с Фотошоп. И това се признава и от нейния собственик.
"Тя изглежда толкова нелепо и невъзможно", заяви пред репортери главният изпълнителен директор на SpaceX , след като ракетата Falcon Heavy засили колата в космоса. "Може да се каже, че е нереално, защото изглежда толкова като фейк наистина".
Мъск продължи, че цветовете, като цяло, изглеждат странно в космоса, защото "Няма атмосферна оклузия. Всичко е твърде ясно", отбеляза той. Това наистина е така - цветовете в космоса не изглеждат по същия начин, както на Земята.
Защо?
Първо, цветове изглеждат "по-замъглени" на Земята, отколкото в космоса, обяснява пред Live Science Рик Захлибен (Rick Sachleben), член на група експерти на Американското химично общество.
Светлинните лъчи могат да преминават през различни среди - включително въздух, вода и космически вакуум - всяка от които има различен коефициент на пречупване, разказва химикът. Това означава, че тези среди пречупват светлинните по различен начин, което обяснява защо цветна светлина не изглежда по един и същ начин в различните среди.
Освен това, когато светлината преминава през земната атмосфера, преминава през въздуха, който съдържа частици, като например прах, сажди, дим и течни капчици. Въздухът също така има различна плътност в зависимост колко вода съдържа и каква е неговата температура, отбеляза Захлибен. Така например, въздухът в горната част на връх Еверест е с по-малка плътност, отколкото на морското равнище, поради което е трудно да се диша на връх Еверест.
Владеенето на това характерно размазване на контурите и цветовете, което се наблюдава на Земята отличава майсторите на компютърните 3D-изображения от аматьорите.
Тези фактори - частици и свойства на въздуха - могат да променят начина, по който се виждат цветовете на Земята, обяснява Захлибен.
"Светлината се разпръсква от тези частици. Когато лъч удари прашинка, той се отразява. И след това удря още една и така се разпръсква”. Ето защо "картината, която виждаме [на земята] е леко размазана и малко по-различна", казва Захлибен. "В космоса не е така".
В космоса няма нищо, което да отклони или блокира светлината. Ето защо снимките, направени от космическия телескоп Хъбъл са толкова по-отчетливи от изображенията, заснети от наземните телескопи, коментира Захлибен.
Мъглявина Вейл. NASA/ESA Hubble Space Telescope
Но може би хората не осъзнават, защо изображенията от космическите телескопи са с толкова ясни и отчетливи цветове и затова не им изглеждат странно, както летящият червен кабриолет, отбелязва Захлибен.
Тъй като цветовете в космоса изглеждат толкова остри, снимките и видеоклиповете, направени там, може да изглеждат така, сякаш някой ги е редактирал. Затова най-вероятно, Мъск се пошегува, че изображенията на колата изглеждат "фейк", коментира Захлибен.
Но Захлибен отбелязва, че никога не е чувал за "атмосферна оклузия" (atmospheric occlusion), терминът, който използва Мъск. Вероятно, Мъск е имал предвид частиците във въздуха на Земята, които блокират и разпръскват светлината, но е трудно да се каже със сигурност, казва Захлибен.
"Най-вероятно [Мъск] използва терминология, която не е непременно погрешна, но не и стандартна", пояснява Захлибен.