С помощта на телескопа "Хъбъл" астрономите видяха звезда, от района на която се изхвърлят огромни топки горещ газ, два пъти масата на Марс.
Както се съобщава от сайта на телескопа плазмените "снаряди" се изстрелват с огромна скорост от 190 000 км/ч. на всеки 8,5 години. Този процес продължава най-малко 400 години.
Появата на тези топки стана загадка за изследователите, защото е невъзможно да се изхвърлят от наблюдаваната звезда V Hydrae.
Тази звезда е умиращ червен гигант, който се намира на 1200 светлинни години от Земята. Звездата вече е загубила половината от теглото си, има относително ниска температура на горните слоеве и не е в състояние да изхвърля плазмени топки с размерите на Марс.
Най-доброто в момента обяснение за това явление е, че източникът на топките е невидима от Земята звезда, която е в непосредствена близост до червения гигант.
Астрономите предполагат, че този невидим спътник-звезда се движи около V Хидра в елиптична орбита и на всеки 8,5 години навлиза в раздутата атмосфера на червения гигант. Минавайки през атмосферата на умиращата звезда, тя събира вещество, което образува диск около нея и служи за трамплин за изхвърляне на плазмените "гюллета" с голяма скорост.
Откриването на плазмените топки може да се окаже много важно за познанията ни за формирането на планетарните мъглявини. Според теорията те трябва да имат сравнително проста сферична структура, но наблюденията на Хъбъл през последните две десетилетия разкриват една огромна сложност и многообразие на структурата на планетарните мъглявини. Телескопът е регистрирал струпвания на материал в светещите облаци газ в околностите на умиращите звезди. Астрономите предполагат, че тези струпвания са всъщност джетове (струи) изхвърлени от дисковете материал около звезди-партньори, които са невидими на изображенията, направени от Хъбъл. Повечето звезди в нашата галактика Млечен път са членове на двойни системи. Но точно как са били произведени тези струи остава загадка.
Екипът астрономи, воден от Рагвендра Сахаи (Raghvendra Sahai) от НАСА, продължава да наблюдава и анализира събраните данни.