
Ще бъде проведен експеримент по създаването на нов вид колайдер, по-мащабен от Големия адронен, в края на 2016 г. от Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) в сътрудничество с учени от Новосибирския институт по ядрена физика (ИЯФ).
За това съобщава агенция Интерфакс, позовавайки се на заместник директора на ИЯФ Евгений Левичев. "Именно нашият вариант е приет за базов, а след това този вариант ще бъде доразвит", - заяви ученият. Приносът на ИЯФ в експеримента е разработването на теоретичния модел и компютърната симулация.
Целта на експеримента, който ще се проведе в края на тази година, е да покаже за първи път, че протоните могат да бъдат възбудени в плазмена вълна, а след това се ускорят вътре в тази вълна с 10 пъти по-високо ускорение, отколкото в обикновените ускорители. Например енергия от няколко GeV може да се постигне на дължина само няколко сантиметра, обяснява главният научен сътрудник на ИЯФ Константин Лотов.
Ускорението на заредени частици в плазма става с много по-висок темп и така ще стане възможно ускорителите, които в момента са един километър, да са 10-15 метра. Такъв компактен източник на *синхротронно излъчване ще бъде много по-евтин и може да намери широко приложение - например в медицината.
*Синхротронното излъчване е електромагнитно излъчване, изпускано от заредени частици, които се движат с много висока скорост по траектории, изкривени от магнитно поле.
Инжектиране на електроните в плазмата. Илюстрация: AWAKE, The Advanced Proton Driven Plasma Wakefield Acceleration Experiment atCERN
Плазмено поле, способно да ускори частици, може да се създаде или с много мощен лазер, или с електронен лъч с висока енергия, или с протонен лъч. Опити с лазер се проввеждат в САЩ, Германия, Франция, с електронен лъч - в Станфорд а с протонни лъчи в Големият адронен колайдер на ЦЕРН.
Според Лотов с електронен лъч може да се моделират същите физически процеси, които стават в ЦЕРН. Той отбеляза, че в момента най-бързите електрони, получени по време на експериментите имат енергия от 100 GeV. "Ако може да се сблъска електронният облак с протонните лъчи, който сега се произвеждат в Големия адронен колайдер, енергията на електроните ще стане 60 пъти повече." - обяснява Лотов.
Новите колайдери
Скоро след като в Големия адронен ускорител (LHC) бе открит Хигс бозона, през 2014 г. ЦЕРН стартира нов проект - т.нар цикличен колайдер на бъдещето (FCC, Future Circular Colliders). Ако обиколката на LHC е около 30 км, следващият колайдер ще е 100 км.
Съвместният проект на ЦЕРН и ИЯФ предвижда изграждането на няколко ускорители. Първият ще бъде електрон-позитронен колайдер с енергия на лъча до 175 GeV, проектиран за прецизно изучаване на бозона на Хигс и с производителност около 100 пъти по-висока от традиционите методи.
Следващият ще бъде протонен колайдер с енергия на лъча 50 тераелектронволта, което значително надвишава енергията на лъча на Големия адронен колайдер, който след рестарта и модернизацията си постигна рекорд от 6.5 тераелектронволта на протонния сноп.
Още по темата

Космос
Астрофизикът Нийл де Грас Тайсън за ползата от "безполезната" наука (видео)

Новини
Може би откриха втора "частица на Бога", която радикално променя досегашната физика

Физика
Откритията във физиката, за които още не сме пораснали

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
04.01 2016 в 22:21
:-))))
Със сигурност няма да искат коняк или френски бълвочи: http://i.imgur.com/PGFHcdo.png
А само най-фино квантово пречистена водка.
Мезето сами ще си го носят.
03.01 2016 в 22:01
Знаеш ли правилния отговор на въпроса дали крокодила е по-зелен, или по-глупав?
По-глупав е. Защото е зелен само отгоре, а е глупав отсякъде.
Ако ти лично, еволюционно се беше развил до пиенето на водка, щеше да знаеш че тя не старее като ракията. В работните камери на реакторите се състарява коняк, не водка.
03.01 2016 в 15:17
Със сигурност по време на експериментите с месеци ще се затворят и ще изпращат до града по някое стажантче за мезе.
Последни коментари