Големите градове по атлантическото крайбрежие на САЩ потъват, в някои случаи с до 5 милиметра годишно - спад на океанския бряг, който значително изпреварва глобалното покачване на морското равнище, потвърждава ново изследване на Вирджинския технически институт и Геоложката служба на САЩ.
Според изследването, публикувано на 2 януари в PNAS Nexus, в особено силно засегнатите населени места като Ню Йорк и Лонг Айлънд, Балтимор, Вирджиния Бийч и Норфолк се наблюдават зони на бързо "потъване", или потъване на земята, наред с по-бавно потъваща или относително стабилна земя, което увеличава риска за пътни артерии, писти, основи на сгради, железопътни линии и тръбопроводи.
"Непрекъснатото потъване на почвата по източното крайбрежие на САЩ трябва да предизвиква безпокойство", коментира водещият автор Леонард Охенхен (Leonard Ohenhen), дипломант, работещ с доцент Манучехр Ширзаи (Manoochehr Shirzaei) в Лабораторията за наблюдение на Земята и иновации на Техническия университет във Вирджиния. "Това се отнася особено за райони с висока гъстота на население и имоти и традиционно лекомислие по отношение на поддръжката на инфраструктурата."
Ширзаи и неговият изследователски екип събират огромна колекция от точки с данни, измерени от космически радарни спътници, и използват тази изключително точна информация, за да изградят цифрови теренни карти, които показват къде точно потъващите терени представляват риск за състоянието на жизненоважната инфраструктура. Използвайки публично достъпни сателитни изображения, Ширзаи и Охенхен измерват милиони случаи на потъване на земя в продължение на няколко години. След това създават едни от първите в света изображения на потъването на земята с висока разделителна способност.
Тези революционни нови карти показват, че голяма част от източното крайбрежие потъва с поне 2 мм годишно, като няколко области по средното атлантическо крайбрежие с площ до 3700 кв. км потъват с повече от 5 мм годишно, което е повече от сегашния световен темп на покачване на морското равнище от 4 мм годишно.
"Измерихме скорости на потъване от 2 мм годишно, които засягат повече от 2 млн. души и 800 000 имота на източното крайбрежие", посочва Ширзаи. "До известна степен знаем, че земята потъва. Чрез това проучване подчертаваме, че потъването на земята не е неосезаема заплаха. То засяга вас, мен и всички, може да е постепенно, но въздействието е реално".
В няколко града по Източното крайбрежие множество критични инфраструктури като пътища, железопътни линии, летища и диги са засегнати от различни темпове на потъване.
"Тук проблемът не е само в това, че земята потъва. Проблемът е в това, че горещите точки на потъване на земята засягат директно населени места и инфраструктурни центрове", заявява Охенен. "Например, значителни области от критичната инфраструктура в Ню Йорк, включително летищата JFK и LaGuardia и техните писти, както и железопътните системи, са засегнати от скорост на потъване, надвишаваща 2 мм годишно. Последиците от това точно сега и в бъдеще са потенциални щети за инфраструктурата и повишен риск от наводнения."
В своята статия, озаглавена "Бавно, но сигурно: Излагането на общностите и инфраструктурата на потъване на източното крайбрежие на САЩ" учени от Техническия университет на Вирджиния и Геоложката служба на САЩ (USGS) измерват колко е потънала земята по източното крайбрежие и кои райони, население и критична инфраструктура в радиус от 100 км от брега са изложени на риск от потъване на земята.
Слягането на почвата може да подкопае основите на сградите, да повреди пътища, газопроводи и водопроводи, да доведе до срутване на сгради и да засили крайбрежните наводнения - особено когато се съчетае с повишаване на морското равнище, причинено от изменението на климата.
"Тази информация е необходима. Никой друг не я предоставя", коментира Патрик Барнард, геолог-изследовател от USGS и съавтор на проучването. "Ширзаи и неговият екип от Техническия университет във Вирджиния навлязоха в тази ниша със своя технически опит и предоставят нещо изключително ценно."
Справка: Leonard O Ohenhen et al, Slowly but surely: Exposure of communities and infrastructure to subsidence on the US east coast, PNAS Nexus (2024). DOI: 10.1093/pnasnexus/pgad426
Източник: Study: From NYC to DC and beyond, cities on the East Coast are sinking, Lon Wagner, Virginia Tech
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари