Малко са местата по света, за които все още може да се каже, че са неизследвани. Едно от тях е непознатата земя под ледовете на Антарктида. Какво се крие там? Според учените – царство на каньони, водни пътища и езера, които едва сега се картографират подробно, разказва Тhe Сonversation.
Съществуват повече от 400 известни езера в тази сурова среда, като нови и нови се откриват с напредването на технологиите. Тази вода под леда е границата между ледената покривка и скалистото дъно, като по този начин тя контролира поведението на самия лед.
Въпросът е как при такъв голям обем на леда е възможно да съществува толкова вода, без тя да се замрази?Отговорът е: налягане. Когато е под голямата тежест на толкова много лед, живителната течност остава в течно състояние при температури значително под нормалната точка на замръзване. Нещо повече, големият лед всъщност изолира езерата и ги предпазва от ниските температури на въздуха по-горе.
Течната вода се обазува от топлината от вътрешността на Земята и от триенето, генерирано като ледени потоци върху здравата основа, която може да се стопи в долната част на ледената покривка. Тя е тази вода, която се влива в дълбоките субглациални езерни басейни и в крайна сметка - в океана.
Обиколката около този субглациален пейзаж ни отвежда първо до най-голямото езеро под леда - Восток. Разпросряно на 12500 квадратни километра, със средна дълбочина от 430 метра, езерото Восток е шестото по големина в света езеро по обем, но тъй като се намира под 3,5 километра от лед, не е лесно да се посети.
Мрежата от езера под ледовете на Антарктида. Снимка: Zina Deretsky/US NSF/Wikimedia Commons
Използването на радари и сеизмични техники, позволява на учените да картографират езерото и малко по малко да проучват неговия произход. Те са открили, че Восток е на възраст около 15 милиона години. Езерото има циркулационни модели, задвижвани от замразяване и размразяване на леда над тях, и дори има малки лунни приливи и отливи.
Обектът е открит преди десетилетия, но за първи път е наблюдаван едва през тази година край Източна Антарктида.
Не можем да го видим, но то съществува: езерото Восток в Източна Антарктида. Снимка: NASA
Този район е дом на огромна система каньони. Тя е дълбока колкото Големия каньон, но 100 км по-дълга.
Досега нашата обиколка е фокусирана върху централните райони на Антарктида, където ледът и водата са относително стабилни. Близо до брега обаче откриваме бързотечни ледени потоци. Много от тях имат субглациални езера в техните водосбори.
С десетки до стотици километри дължина, тези езера са краткотрайни - растат и се източват в продължение на само няколко години. Доказателство за това идва от сателитни измервания на височината на ледената покривка. Досега са открити най-малко 130 такива активни езера.
Карта на субглациалните езера. Снимка: NSIDC
Един пример за това е езерото Уиланс в Западна Антарктика. То е по-малко, в сравнение с Восток, но това в никакъв случай не го прави незначително. През януари 2013 г. изследователска експедиция от САЩ извлича на чисти проби от него и установява, че водите му съдържат микробен живот.
Какъв живот процъфтява в тази сурова среда, без слънчева светлина за фотосинтеза? Тук микробите зависят от окисляването на метан и амоняк, получени от седименти, които са на стотици хиляди години. Това важно откритие на живота в тази негостопремна среда може да осигури на учените информация за развитието на морските жизнени цикли.
Първи изглед на дъното на антарктическото субглациално езеро Уиланс. Снимка: NASA
Водата под леда създава мистериозен и завладяващ субглациален свят. Тя е важна, защото „смазва“ леглото на ледената покривка и контролира колко бързо може да тече ледът. Когато има утайка под леда, течната вода може да направи повърхността нестабилна, докато в други области с високо налягане позволява на леда да плува на „възглавница“ от вода в течно състояние. И в двата случая това намалява триенето в основата, което позволява на леда да се движи по-бързо.
Учените се опитват да предскажат как ледената покривка ще реагира на затопляне на климата. За да направят това, от съществено значение е да формулират ролята на водата в антарктическия лед. Ето защо тези очарователни езера и каньони са не само интригуващи, но със съществена роля за бъдещето на ледения континент.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари