Море от възможности: подводни градинари възстановяват морски гори

Михаела Несварова/Horizon Последна промяна на 08 юли 2025 в 00:00 147 0

морски екосистеми

Кредит Flickr CC BY-SA 2.0

С участието на местните общности финансирани от Съюза изследователи се стремят да възстановят морските екосистеми и да превърнат гражданите в пазители на океана.

С участието на местните общности финансирани от Съюза изследователи се стремят да възстановят морските екосистеми и да превърнат гражданите в пазители на океана.

Под дълбоките сини води на Тенерифе се простира внушителен подводен пейзаж, изваян от древни вулканични изригвания. Потънали тунели от лава и назъбени базалтови образувания създават един подводен свят, който не прилича на никой друг.

Тази неповторима морска среда недалеч от испанските Канарски острови гъмжи от живот. Водолазите може да срещнат застрашени морски костенурки, грациозни орлови скатове, трудно забележими акули и дори китове. Забележителното е, че около Тенерифе са наблюдавани една трета от всички видове морски бозайници на Земята.

С професионално оборудване за гмуркане морската биоложка Изабел Петерс се носи из тези води — едни от най-чистите, които някога е виждала.

Като старши изследовател тя помага в организирането и ръководенето на подводни гмуркания за внимателното събиране на проби и данни от морското дъно като част от финансирана от ЕС научноизследователска инициатива, наречена OCEAN CITIZEN.

Морските гори

Проектът OCEAN CITIZEN обединява водещи експерти изследователи и специалисти по опазване на океаните от Германия, Дания, Израел, Ирландия, Испания, Италия, Норвегия, Обединеното кралство и Франция.

Работата им, която ще продължи до края на 2026 г., е насочена конкретно към възстановяване на морските гори — подводни зони с популации от морска трева, водорасли, полета от сюнгери, корали и меки корали, наричани „горгонии“. 

„Като се има предвид състоянието на света и влошаването на околната среда, на което сме свидетели, достигнали сме момента, в който само опазване може да не е достатъчно“, казва Петерс.

Ето защо усилията на екипа на OCEAN CITIZEN са насочени към активното възстановяване на подводния живот.

Тяхната цел е разработването на гъвкав, мащабируем модел за възстановяване, защита и управление на морските гори в пет пилотни обекта в Атлантическия океан, Средиземно море, Червено море, Баренцово море и вътрешните датски води.

Подобно на горите на сушата морските гори са богати и сложни екосистеми, които поддържат голямо разнообразие от форми на живот. Тези многообразни морски местообитания играят решаваща роля за поддържане на биологичното разнообразие и устойчивостта на океаните. Те също така имат важно значение за околната среда, като спомагат за съхраняването на въглерод.

„Морските гори не са само групи видове, които съществуват заедно — те са изградени върху сложни биологични взаимоотношения“, казва испанската морска биоложка и екологичен педагог Хуанита Сориля-Пухана. 

Преломен момент

Тези жизнено важни екосистеми са сериозно увредени от човешката дейност и глобалното затопляне.

„Океаните ни са подложени на стрес“, предупреждава Сориля-Пухана, която отговаря за научната комуникация в проекта OCEAN CITIZEN. „Векове наред вземаме всичко от тях, а връщаме само пластмаси и замърсяване.“

Серджо Роси, океанолог в университета на Саленто, в Лече, Италия, и координатор на екипа на OCEAN CITIZEN, също изтъква, че се намираме във време на коренна екологична промяна.

„Изчезват видове, съществували от хилядолетия.“ 

Тази промяна води до загуба на биоразнообразие, изчерпване на ресурси и разпадане на сложни хранителни мрежи, което застрашава общностите, зависещи от рибарството. Освен това изчезват морските гори — естествени прегради срещу бури и екстремни климатични явления.

„Това е огромен проблем и не можем да предвидим какви може да са последиците в идните години или десетилетия“, предупреждава Роси.

Спешна нужда от действия

В работата си на петте пилотни обекта екипът на OCEAN CITIZEN изучава различни екозони на дълбочина от 25 метра до 100 метра под морското равнище.

Целта им е не само да разучат по-добре екосистемите, но и да разработят ефективни решения за възстановяване и опазване на местните морски гори при различни условия.

„Защото не става дума само да сложим парче корал във водата. Много по-сложно е“, казва Сориля-Пухана.

Всяко местоположение е изправено пред специфични предизвикателства.

В Дания изваждането на милиони тонове камъни от подводните местообитания е оставило някои райони без субстрат, върху който да се заселват морските организми. Моретата на Норвегия се борят с нарастващите популации на морски таралежи, които изяждат всичко по пътя си.

„В Испания водите са замърсени до такава степен, че може да се видят защитени морски костенурки да плуват в тъмни канализационни води“, казва Петерс, която живее в Тенерифе и лично е свидетел на тревожната ситуация. 

Според Роси влошаването настъпва толкова бързо, че трябва да се действа незабавно. „Целта ни е да ускорим възстановяването на тези морски гори и да създадем подходящи условия, за да се разширяват в районите, където вече съществуват.“

Гражданите като подводни градинари

Възстановяването на морските гори обаче представлява огромна задача, която учените не могат да изпълнят сами. Ето защо екипът на OCEAN CITIZEN включва не само морски биолози и професионални водолази, но и местните общности.

Инициативата въвежда концепцията за „градинари на морето“ — членове на общността, които активно поддържат проектите за възстановяване. Някои ще се гмуркат, за да „засаждат“ морски организми на дъното, а други ще помагат в отглеждането им в аквариуми на сушата.

Освен екологичните ползи този подход ще помогне и за подобряване на местната икономика. В момента например на Тенерифе се разработва бизнес модел, при който участието на туристи спомага за финансиране на възстановителните дейности.

Морските гори могат да служат и като естествени резервоари за въглерод. Въпреки че точният им потенциал за улавяне на въглерод все още се проучва, Роси предполага, че може да варира между 1,5 и 5 тона въглерод на хектар годишно.

Засаждане и изкуствени рифове

След две години събиране и оценка на данни екипът на OCEAN CITIZEN вече преминава към следващата фаза: активното възстановяване на пилотните обекти.

Водолази, като Изабел Петерс, ще започнат да засаждат макроводорасли, морска трева, горгонии и черни корали. Успоредно с това ще бъдат инсталирани специално проектирани изкуствени рифове, които да подпомогнат възстановяването на морските гори.

Целта на екипа на OCEAN CITIZEN е до 2026 г. да установи гъвкави, възпроизводими протоколи, които да насочват бъдещите възстановителни дейности в цяла Европа и извън нея.

Все пак, както посочва Сориля-Пухана, „океанът е огледало на човешките действия през вековете. Нашата работа е само една част от много по-мащабно решение.“

Изследванията в тази статия са финансирани от програма „Хоризонт“ на ЕС. Възгледите на интервюираните лица не отразяват непременно позицията на Европейската комисия.

​Тази статия е публикувана за пръв път в Horizon, списанието на ЕС за изследвания и иновации.

Повече информация:

Още по темата

    Най-важното
    Всички новини