Китовите акули живеят в топлите води около Екватора, но се очаква да се преместят в по-хладни райони, тъй като океаните се затоплят.
Ново изследване прогнозира, че тази промяна все повече ще ги вкарва в международните транспортни пътища. Тъй като рибите често се хранят с филтрирана храна близо до повърхността на океана, това ще ги изложи на риск да бъдат ударени от кораби.
Учените прогнозират, че в бъдеще с високи емисии вероятността китовите акули да бъдат ранени или убити от удари на кораби ще се увеличи до 15 000 пъти. Западните брегове на САЩ и Сиера Леоне ще се превърнат в особено подходящи за сблъсъци точки.
Професор Дейвид Симс (David Sims), съавтор на изследването от Университета в Саутхемптън, добавя, че прогнозираното нарастване на броя на сблъсъците на кораби с китови акули ще намалее рязко, ако се предприемат спешни действия за справяне с изменението на климата.
„Промените, които прогнозираме, вероятно ще бъдат по-малко екстремни, ако успеем да забавим затоплянето и да смекчим изменението на климата, което предполага, че дори сложните, многофакторни въздействия на изменението на климата могат да бъдат донякъде смекчени чрез нашите действия“, казва Дейвид.
Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature Climate Change.
Проследяване на неуловимите китови акули
Китовите акули живеят във всички тропически води на света, но популациите им са разделени на две части. Около три четвърти от тези риби живеят в Индийския и Тихия океан, а останалите в Атлантическия.
Макар да изглежда, че размерът на тези риби ги прави лесни за проучване, за живота им се знае учудващо малко. Например дори основните данни за тяхното размножаване, местата за размножаване и структурата на популацията са малко.
За да се опитат да променят това, учените проследяват животните с помощта на сателити и ги комбинират с докладите от плавателни съдове. Това е помогнало да се идентифицират около 25 „места на струпване“, където китовите акули се събират в голям брой. Сред тях са районите край бреговете на Австралия, Мексико и атлантическия остров Света Елена.
В настоящото проучване изследователите са определили видовете местообитания, които рибите посещават най-често, като са комбинирали 15-годишни данни от сателитно проследяване на почти 350 китови акули с данни за условията в океана. След това те моделират местата, където китовите акули биха могли да живеят при три бъдещи климатични сценария, включващи ниски, средни и високи емисии.
При най-лошия сценарий ще се загубят повече от половината от местообитанията на китовите акули до 2100 г. Най-големите промени ще настъпят в източната част на Тихия океан, където според изчисленията цели пет милиона квадратни километра от местообитанията на китовите акули, което е площ, по-голяма от тази на ЕС, ще станат неподходящи за живот на рибите.
Очаква се в Атлантическия океан една част от океана, простираща се от северния край на Южна Америка до Ангола, да стане по-подходяща за акулите. Д-р Фрея Уормърсли, водещ автор на изследването, заяви, че степента на промяната е „неочаквана“.
„Предполагахме, че ще видим някои промени в местообитанията на китовите акули, тъй като по-топлите повърхностни води се разширяват към по-високи географски ширини, но степента на разликата между климатичните сценарии, която разкрихме, беше малко по-голяма от очакваното“, разказва д-р Уормърсли.
„Когато видяхме картите, бързо разбрахме, че в новите райони на местообитание се намират някои от най-натоварените морски пристанища и транспортни магистрали в света.“
Например в северната част на Тихия океан в САЩ рискът от сблъсък на кораби с китови акули ще се увеличи 95 пъти. Макар че това ще бъде частично компенсирано от спад на други места, например в Мексиканския залив, общият риск от сблъсък с кораби ще се увеличи рязко в бъдеще с високи емисии.
Дори ако повишаването на температурата се ограничи до сценарий с ниски емисии, рискът от сблъсък на кораби с китови акули ще се увеличи 20 пъти. С оглед на други видове заплахи, пред които са изправени животните, е важно да се предприемат действия сега, за да се гарантира оцеляването на този вид.
Закрила на китовите акули
Понастоящем китовите акули се считат за застрашени от изчезване в Червения списък на Международен съюз за опазване на природата поради сериозното намаляване на популацията през последните 75 години. Смята се, че броят им е намалял с около 63 % в Индийския и Тихия океан и с над 30 % в Атлантическия океан. Това се дължи на комбинация от прекомерен лов, неустойчив туризъм и замърсяване.
Въпреки че тези заплахи са сериозни, се смяташе, че китовите акули са в сравнително добра позиция да се възстановят след намаляването на популацията. Някои оценки сочат, че популацията може да се възстанови напълно през следващите 100 години, ако въздействието на риболова бъде овладяно.
Новото изследване поставя това под въпрос. Тъй като не се очаква климатичните промени сами по себе си да представляват непосредствен риск за китовите акули, свързаните с тях нарастващи нива на сблъсъци с кораби са много по-належаща грижа.
Д-р Уормърсли призова за действия за ограничаване на въздействието на тези сблъсъци чрез въвеждане на нови мерки за смекчаване на последиците. Това би могло да включва намаляване на скоростта на корабите, преминаващи през горещите точки на китовите акули, с до 75 %, което според предишни изследвания би увеличило времето за пътуване на кораба само с около 5 %.
„Принуждаването на корабите да се движат по-бавно в районите с висок риск от сблъсък или определянето на ключови зони за струпване на животни като зони, забранени за плавателни съдове през определени периоди от годината, ще допринесе значително за защитата на китовите акули“, казва Д-р Уормърсли. „Много предложения за това как най-добре да се защитят китовите акули вече бяха представени от Конвенцията за мигриращите видове.“
„Сега държавите, в чиито води живее този загадъчен вид, трябва да приложат тези предложения, тъй като проблемът няма да се реши от само себе си. Нашето проучване прогнозира, че нещата ще се влошат много повече, ако не се предприемат действия, така че времето за действие е сега.“
Справка: Womersley, F.C., Sousa, L.L., Humphries, N.E. et al. Climate-driven global redistribution of an ocean giant predicts increased threat from shipping. Nat. Clim. Chang. (2024). https://doi.org/10.1038/s41558-024-02129-5
Източник: Whale sharks 15,000 times more likely to be hit by ships in warming oceans, James Ashworth, The Natural History Museum
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари