Учени твърдят, че са намерили начин да избавят плъхове, зависими от алкохола, чрез въздействие на определени неврони в мозъците им с лазерни лъчи - промяна, която те наричат „превключване“.
Алкохолната зависимост е една от най-честите, тежки и деструктивни форми на пристрастяване. Не винаги е възможно пациентите сами да се отърват от нея, и за момента лекарите все още не са наясно какъв „бутон” в организма да натиснат, който изведнъж да „изключи” желанието за пиене. Но учените от Scripps Research са успели да направят точно това, а постижението е описано в статия, публикувана в списание Nature Communications.
Предишни лабораторни експерименти вече показаха, че клетките на централното ядро на амигдалата, ключов регулатор на емоциите и паметта, играят важна роля в зависимостта от алкохола. Освен това, злоупотребата с алкохол променя нивата на някои хормони в амигдалата - например при хората с тежък алкохолизъм се натрупва кортиколиберин в периода на въздържание. Като блокират чувствителните към него рецептори, животните могат значително да намалят симптомите при отказ от употреба на алкохол.
"Вълнуващото в това откритие е, че успяхме да контролираме мотивацията за пиене на алкохол при силно зависими лица с просто обръщане на ключа," заяви пред Digital Trends професор Оливие Джордж (Olivier George) от Scripps Research.
Професор Джордж и неговите колеги решават да тестват ефектите от точковото въздействие върху чувствителните на кортиколиберин неврони в амигдалата. За това използват вече почти класическите методи на оптогенетиката: лабораторни животни са подложени на генетични манипулации, така че целевите им клетки започнаха да реагират на лазерно излъчване с определена дължина на вълната.
Моделните животни, демонстриращи тежки форми на алкохолна зависимост, са подложени на тази процедура с пълно блокиране на кортиколиберин-рецепторните неврони. И наистина, симптомите на алкохолизъм изчезват и желанието за пиене - също, въпреки че веднага се връщат веднага щом ефектът върху клетките с лазера прекъсне.
"Чрез имплантиране на оптични влакна дълбоко в мозъка и включване на лазер, който потиска тези неврони, бихме могли драстично да намалим желанието за пиене на алкохол и физическите симптоми на абстиненцията”, разказва професор Джордж.
А при хората - кога?
Не се вълнувайте твърде много от перспективата за ново лечение на хора алкохолици, произтичащо от изследването, което наскоро бе публикувано в списанието Nature Communications. Въпреки че изследователите на Scripps се надяват резултатите от работата им да се приложат, те предупреждават, че може да минат десетилетия, преди технологията да е готова за тестване върху хора.
„Тази работа изисква използването на най-съвременни технологии, които все още не са одобрени за употреба при хора, така че може да са нужни от 15 до 30 години, преди да видим алкохолици с мозъчни импланти, които да им помогнат да контролират желанието си”, обяснява Джордж за Digital Trends.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари