За разлика от други животински видове на Земята, хората могат да развият доста ясна представа за това кои са като индивиди и какво ги отличава от другите. Известно е, че тази абстрактна концепция за себе си е фрагментирана и размита при индивиди с определени психиатрични разстройства, включително шизофрения, гранично разстройство на личността и разстройство на дисоциативната идентичност.
Изследователи от лабораторията Аглиоти, част от Университета в Сапиенца, Рим, наскоро публикуват рецензионен документ, в който се изследват експериментални доказателства, предполагащи, че раждането, поддържането и загубата на тази абстрактна концепция за себе си е дълбоко свързана с това, което е известно като интероцепция. Това се отнася до усещането на индивида за неговите / нейните вътрешни физиологични сигнали.
„Преди няколко години открихме нова телесна илюзия тук, в лабораторията „Аглиоти“, разказва Алесандро Монти (Alessandro Monti), един от изследователите, извършили проучването, пред Medical Xpress. „Тази „илюзия за въплъщение“ (embreathment illusion), както я нарекохме, предполага, че нашата концепция за себе си (т.е. кой мислим, че сме) е частично оформена от усещанията, които идват от нашите вътрешности, особено от сърцето и белите дробове".
В новата „илюзия за въплъщение“ експерименталните субекти показват по-високи оценки за владение на тялото и действията по отношение на пълноценно виртуално тяло, което вдишва и издишва като истинското тяло на всеки участник, в сравнение с аватар, който показва дишане с обратна фаза. (Monti et al., 2020).
Освен това силата на илюзията на въплъщението се регулира от индивидуалните нива на интероцептивна точност и чувствителност - тези, които обективно откриват телесни сигнали с по-голяма точност или субективно съобщават, че им обръщат повече внимание, също са по-малко засегнати от самата илюзия (Monti et al., 2020). Симетрично пациентите с хранително разстройство са по-малко склонни да усещат сърдечните си сигнали, отколкото здравите контроли.
Когато Монти и колегите му започват да обсъждат илюзията, която наблюдават с проф. Анна Борги (Anna Borghi), те осъзнават, че концепцията за Аз-а има няколко измерения, вариращи от битово и материално до социално и духовно. По този начин те решават да изследват илюзията по-задълбочено и да се опитват да разберат по-добре какво предлага тя за концепцията за себе си на хората.
„Заедно с проф. Борги изследвахме редица въпроси, като например: Въздейства ли възприемането на вътрешни телесни сигнали (известни също като „интероцепция“) върху всички тези измерения на Аз-а, или само на някои от тях? Влияят ли конкретни органи на специфични аспекти на концепцията на Аз-а? И какво се случва, когато това възприятие се обърка? В крайна сметка решихме да напишем рецензия, за да отговорим на тези въпроси и да поставим нашите експериментални резултати в по-голяма картина", обяснява Монти.
Отправната точка за статията на изследователите е класическият дял на самоописаното от Уилям Джеймс (William James). По същество в своята книга "Принципи на психологията" Джеймс очертава четири различни слоя на Аз-а, а именно материалното Аз (концепцията за себе си като материално същество), социалното Аз (концепцията за себе си като член на обществото), духовното Аз (концепцията за себе си като морална личност) и чистото Его (концепцията за себе си като мислещ и действащ субект).
"Прегледахме поредица от експерименти, свързващи интероцепцията на участниците, измерена чрез въпросници и физиологични записи, с тези четири слоя от тяхната концепция за Аз-а", разказва Монти. "Включихме проучвания както върху здрави участници, така и върху пациенти с психиатрични заболявания - с изкривено или фрагментирано чувство за себе си - като тези, които изпитват деперсонализация, шизофрения или хранителни разстройства".
Както за проучванията, включващи здрави субекти, така и тези, фокусирани върху пациенти с психиатрични заболявания, учените изследват дали концепцията за Аз-а е по-вероятно да включва характеристики, свързани с по-силни физиологични сигнали. Резултатите от техните анализи показват, че най-съкровените и неизменни черти на концепцията за Аз-а на хората са тези, които са били, буквално, най-близо до сърцето (т.е. тези, които са най-повлияни от интероцептивните сигнали от сърцето). С други думи, абстрактната концепция за себе си на хората изглежда е силно повлияна от възприемането на сигнали, произхождащи от тялото им. По-конкретно, минали проучвания показват, че тези с по-силна и по-стабилна концепция за себе си са по-ангажирани със своите вътрешни телесни сигнали, особено с пулса и дишането си, и са по-малко склонни към сензорни илюзии.
"Докато концепцията за Аз-а е свързана и с преходни сензорни и двигателни преживявания, ние твърдим, че именно цикличната физиология на вътрешностите осигурява на концепцията за себе си здрава основа, допринасяйки за нейната стабилност и здравомислие във времето, като я прави по-малко пропусклива за външни влияния", коментира Монти. "Ние твърдим, че тази стабилизираща роля на интероцепцията върху концепцията за Аз-а не се ограничава само до материалното Аз, но също така се простира върху социалното и духовното Аз".
Главният извод на неотдавнашния преглед на авторите на Монти и неговите колеги е, че абстрактната концепция на човека за себе си не е просто въплътена, тя е въплътена дълбоко. В бъдеще това наблюдение може да има важни последици за разработването на стратегии за лечение на пациенти с психиатрични заболявания с фрагментирана или затруднена концепция за себе си.
В допълнение към изследването на връзката между интероцепцията и фрагментираната концепция за себе си, неотдавнашната рецензия подчерта пропуск в съществуващата литература, който може да бъде запълнен от бъдещи изследвания. По-конкретно, Монти и колегите му установяват, че в момента се знае малко за ролята на червата (т.е. стомашно-чревния тракт) при определянето на усещането за себе си.
"Работим усилено, за да запълним тази празнина", добавя Монти. "Всъщност наскоро публикувахме препринт с вълнуващи нови данни, които подкрепят идеята, че стомахът и червата също са влиятелни маркери за нашето усещането за себе си".
Справка:
- The inside of me: interoceptive constraints on the concept of self in neuroscience and clinical psychology. Psychological Research(2021). DOI: 10.1007/s00426-021-01477-7.
- The "embreathment" illusion highlights the role of breathing in corporeal awareness. Journal of Neurophysiology(2020). DOI: 10.1152/jn.00617.2019.
- Gut markers of bodily self-consciousness. bioRxiv. DOI: 10.1101/2021.03.05.434072.
Източник:
Study explores how the perception of internal bodily signals influences the concept of self
Ingrid Fadelli, Medical Xpress
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари