Фосилизирани отпечатъци от стъпалата на мистериозно влечуго, живяло преди около 250 милиона години, бяха открити в каталунската част на Пиренеите. Според учените от Universitat Autònoma de Barcelona, Испания, новият вид е член на група, от която са се появили крокодилите и динозаврите.
Откритието, публикувано в списание Plos one, може да хвърли светлина по какъв начин тази група животни са еволюирали и са се разпространили.
Влечугото е живяло по времето когато Земята се е възстановявала от масовото измиране на повечето животни по сушата и в океаните - тогава изчезват около 90% от видовете. По онова време Земята е изглеждала по съвсем различен начин, континентите са били един суперконтинент - Пангея.
Учените, начело с Еудалд Мужал (Eudald Mujal), са изследвали фосилизирани отпечатъци от стъпала на около 247-248 милиона години. Те откриват, че повечето следи са направени от предшественици на крокодилите и динозаврите - групата Archosauromorpha. Повечето следи са малки - около половин метър в дължина, въпреки че е имало и по-дълги - от над три метра. Сред тях са открити и нови отпечатъци, за които се смята, че са на нов вид влечуго - Prorotodactylus mesaxonichnus.
Снимка: Eudald Mujal
Собствениците на отпечатъците могат да принадлежат към Euparkeria capensis, група динозаври от същия период в Полша, Русия, Китай и Южна Африка.
Изследователят Жосеп Фортуни от Института по палеонтология в Каталуния "Микел Крусафонт" смята, че отпечатъците са на животни с размери около половин метър, които са използвали четири крайници за ходене и често са оставяли следи от опашките си. "Някои отпечатъци показват вероятността от движение на два крака в определени моменти с цел по-бързо придвижване", коментира Фортуни пред ВВС News.
Изследователите смятат, че този вид влечуги са доминирали по протежението на реките в древните Пиренеи. Групата вероятно е ключ към възстановяването на екосистемите след масовото измиране, като се е разпространила из целия суперконтинент.
"Тези следи представляват първото доказателство за възстановяване на гръбначните от масовото измиране през Перм-Триас", коментира Еудалд Мужал. Проучването продължава за намиране още фосилизирани доказателства като кости от животните, оставили тези следи.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари