Вкаменена глава на Тиранозавър Рекс (Tyrannosaurus rex) с височина от 1.2 метра, заедно с неговите страховити зъби са извадени в почти идеално състояние от известното "динозавърско гробище" - формацията Хел Крик в щата Монтана, съобщава Science Daily.
Черепът е на възраст 66.3 милиона години и е една от 15-те глави на Тиранозавър Рекс, които са намерени почти непокътнати.
Намерени са и други фосили от динозавъра - кости от гръбначния стълб, таза и ребрата. Всички заедно съставят 20% от костите на скелета, но експерти смятат, че те ще намерят още.
Огромни череп постепенно е издълбан от скалата и след това транспортиран до музея Бърк в Сиатъл в защитен слой гипс. Заради вълнението от музея са решили да изложат черепа както е в гипсова обвивка. Специалистите ще отделят изкопаемите кости от гипса до октомври, а през 2019 г. черепът на Тиранозавър рекс ще е един от експонатите при откриването на Новия музей Бърк.
В разкопките взеха участие 45 души. Първите кости на динозавъра (прешлени) са намерени от двама доброволци - Люк Тафтс (Luke Tufts) и Джейсън Лав (Jason Love). В тяхна чест този Тиранозавър рекс е наречен "Рекс на Тафтс-Лав" (Tufts-Love Rex).
Въз основа на размера на неговия череп, палеонтолози смятат, че този динозавър е около 85% от размера на най-големия Т. рекс, намерен до момента. Тиранозавърът Тафтс-Лав по размер е колкото автобус. На ръст тиранозавърът е бил 4,5 до 6 метра. Дължината на динозавърът достига 12 метра. Гигантското влечуго е било на 15-25 години в момента на смъртта си. Най-вероятно е паднал в реката и се е удавил. Всъщност, той може да е загинал някъде другаде, а след това по-късно да е отнесен в реката по време на наводненията.
Все още е неизвестно дали динозавърът е мъжки или женски, но изследователите ще разберат, когато намерят повече кости.
Тиранозавърът Тафтс-Лав е живял преди 66.3 милиона години, в края на периода Креда, малко преди времето на масовото измиране на границата на периодите Креда-Палеоген преди 66 милиона години. Палеонтолозите са определи, че Тафтс-Лав е живял в самия край на Креда тъй като е намерен в долната част на хълма, а горният скален слой на този хълм бележи последващото масово измиране.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари