Последните оцелели нелетящи птици от вида Dryolimnas cuvieri, обитаващи острови в Индийския океан, са измрели преди повече от сто хиляди, но след това са се „възкресили” отново.
Това се дължи на рядък процес, наречен итеративна еволюция, пояснява ScienceDaily.
Статията на откритието е публикувана в последния брой на Zoological Journal на Linnean Society.
Итеративната еволюция е частен случай на паралелната еволюция, това е повтарящата се еволюция на подобни или паралелни структури от един и същ прародител, но по различно време.
Такова явление е изключително рядко, така че учените бяха изненадани от случая на „възраждане“ на вид, изчезнал преди 136 хиляди години, 36 хиляди години по-късно.
Това е първият път, когато се наблюдава итеративна еволюция за семейство Rallidae и един от най-важните примери в историята на птиците.
Изследването от Университета в Портсмут и Природонаучния музей установи, че в два случая, разделени от десетки хиляди години, един вид от семейство Rallidae е успял да колонизира един изолиран атол, наречен Алдабра, и впоследствие да стане нелетящ и в двата случая. Последната оцеляла колония от нелетящи Rallidae се намира и днес на острова.
Dryolimnas cuvieri. Кредит: Александър Лаубин
Като някои други летящи птици като моа и додо, Dryolimnas cuvieri обитава острови, където практически няма хищници. Но това не е достатъчно за тяхната безопасност.
Птиците от семейство Rallidae са с бяла шия и с размер кокошка и са местни за Мадагаскар в югозападната част на Индийския океан. Те постоянно колонизират изолирани острови и заради честите си експлозии на популациите си мигрират на огромни групи от Мадагаскар. Много от тези, които отиват на север или на юг, се давят в океана, а онези, които потеглят на запад, попадат в Африка, където ги изяждат хищниците. Някои от онези, които политат на изток, се заселват на многобройните океански острови като Мавриций, Реюнион и Алдабра, последният е пръстенният коралов атол, който се е образувал преди около 400 000 години.
Заради липсата на хищници на атола и точно както птицата Додо на Мавриций, заселилите се птици Rallidae загубват способността си да летят. Алдабра обаче е бил напълно покрит от океана по време на голямо наводнение преди около 136 000 години, унищожавайки цялата фауна и флора, включително и нелетящите птици.
Вкаменелости на крилни кости на летящи (вдясно) и нелетящи Dryolimnas. Кредит: Dr Julian Hume.
Плеонтолозите анализират вкаменелости на кости отпреди 100 000 години, когато морското равнище спада през следващата ледникова епоха и атолът е колонизиран от нелетящи Rallidae. Изследователите сравняват костите на птиците преди и след като атолът е наводнен. Те откриват, че криловата кост и костите на краката показват особености, характерни за нелетящите птици.
Това означава, че един вид от Мадагаскар довежда два пъти до появата на нелетящ вид Rallidae на Алдабра в рамките на няколко хиляди години.
"Тези уникални вкаменелости предоставят неопровержими доказателства, че член на семейство Rallidae колонизира атола, най-вероятно идвайки от Мадагаскар, всеки път е губел способността си за летене. Представените тук изкопаеми доказателства са уникални за Rallidae и символизират способността на тези птици успешно да колонизират изолирани острови и да еволюират до нелетящи птици многократно", заяви водещият автор д-р Джулиан Хюм (Julian Hume), палеоорнитолог и научен сътрудник в Природонаучния музей.
"Не е известен друг пример при Rallidae или при птиците като цяло, който демонстрира това явление толкова очевидно", коментира съавторът на Дейвид Мартил (David Martill).
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари