Живи микроби са открити дълбоко в скала на 2 милиарда години

В древна вулканична скала в Южна Африка съдържа примитивни бактерии, които може да хвърлят светлина върху някои от най-ранните форми на живот на Земята

Ваня Милева Последна промяна на 11 октомври 2024 в 00:00 2042 0

Клетки, намерени в древни скали, тяхната ДНК е оцветена със зелена флуоресцентна боя

Кредит Y. Suzuki, S. J. Webb, M. Kouduka et al. 2024/ Microbial Ecology

Клетки, намерени в древни скали, тяхната ДНК е оцветена със зелена флуоресцентна боя

Открити са микроорганизми, живеещи в малки пукнатини в скала на 2 милиарда години в Южна Африка, което я прави най-старата известна скала, в която има живот. Откритието може да предложи нови прозрения за произхода на живота на Земята и може дори да насочи търсенето на живот извън нашата планета.

Известно е, че дълбоко в земната кора, далеч от слънчева светлина, кислород и хранителни източници, оцеляват милиарди устойчиви микроорганизми. Живеейки в изключителна изолация, тези бавноравиващи се микроби се делят с геоложки темпове, понякога са нужни хиляди или дори милиони години, за да завършат клетъчното делене.

"Досега най-старите скали, в които са открити микроби, са седименти на морското дъно на 100 милиона години", отбелязва Йохей Сузуки (Yohey Suzuki) от Катедрата по земни и планетарни науки на Университета на Токио. "Знаем, че е възможно микробите да оцелеят, използвайки нещо в тези древни скали.“

Сега Сузуки и колегите му са изместили този рекорд с близо 2 милиарда години назад. Те получават 30-сантиметрово цилиндрично скално ядро ​​от 15 метра под повърхността на вулканичния комплекс Бушвелд в североизточна Южна Африка, огромен масив вулканична скала, образуван преди повече от 2 милиарда години. Когато отварят ядрото,  откриват микробни клетки, обитаващи малките пукнатини на скалата.

Екипът оцветява ДНК на микробите и ги показва със сканиращ електронен микроскоп и флуоресцентна микроскопия, след което ги сравнява с потенциални замърсители, за да потвърди, че са местни за скалната проба. Те също така отбелязват, че клетъчните стени на микробите са все още непокътнати - знак, че клетките са живи и активни.

"Виждали ли сте камъни от вулкан? Мислите ли, че нещо може да живее в тези скали? Със сигурност не, така че бях много развълнуван, когато открихме микробите", споделя Йохей Сузуки.

Екипът смята, че микроорганизмите са пренесени в скалата чрез вода малко след нейното формиране. С течение на времето скалата е била запълнена с глина, която може да е осигурила необходимите хранителни вещества за живота на микроорганизмите.

"Микробите в тези дълбоки скални образувания са много примитивни от гледна точка на еволюцията", обяснява Сузуки, който сега се надява да извлече и анализира тяхната ДНК, за да научи повече за тях. Разбирането на тези древни организми може да даде улики за това как може да са изглеждали най-ранните форми на живот на Земята и как животът се е развил с течение на времето.

Това откритие може също така да има важни последици за търсенето на живот на други планети.

"Скалите в вулканичния комплекс Бушвелд са много подобни на марсианските скали, особено по отношение на възрастта си", смята Сузуки, така че е възможно микроорганизмите да продължават да съществуват под повърхността на Марс. Той се надява, че прилагането на същата техника за разграничаване между замърсители и местни микроби в проби от марсиански скали може да помогне за откриване на живот на Червената планета.

"Това проучване допълва мнението, че дълбоките подземни повърхности са важна среда за живота на микробите", коментира Мануел Райнхард (Manuel Reinhardt) от Университета в Гьотинген, Германия. "Но самите микроорганизми не може да са на 2 милиарда години. Те колонизират скалите след образуването на пукнатините, датировката трябва да бъде прецизирана."

Справка: Suzuki, Y., Webb, S.J., Kouduka, M. et al. Subsurface Microbial Colonization at Mineral-Filled Veins in 2-Billion-Year-Old Mafic Rock from the Bushveld Igneous Complex, South Africa. Microb Ecol 87, 116 (2024). https://doi.org/10.1007/s00248-024-02434-8 

Източник: Living microbes found deep inside 2-billion-year-old rock, New Scientist

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !