Учените са открили, че обикновените пеперуди имат много по-развито зрение от хората. Тези насекоми притежават 15 различни вида фоторецептори срещу нашите скромни 2 вида - пръчици и колбички.
Въобще, зрението на пеперудите в голяма степен превъзхожда нашето. По отношение на контраста на образа, например. Насекомите разпознават бързодвижещи се обекти по-добре от нас, зрителното им поле е много по-широко и геометрично, и физически - пеперудите могат да възприемат не само вълните в оптичния диапазон, но също и инфрачервени, и ултравиолетови лъчи, разказва Science news.
Екип японски биолози са разследвали пеперудата Graphium sarpedon, със светло сини ивици по крилата, разпространена в Австралия, Южна и Югоизточна Азия, Индонезия и Филипините. В статия, публикувана в списание Frontiers in Ecology and Evolution, авторите твърдят, че тези пеперуди притежават невероятен брой различни фоторецептори - 15 вида.
Учените провеждат хистологично, анатомично и молекулярно изследване на клетки на ретината на 200 мъжки G. sarpedon, уловени в Япония.
Авторите предполагат, че 11-те допълнителни рецептори, които пеперудите имат повече от хората, позволяват на насекомите да различат повече нюанси, невидими за нас. Малките вариации в цветовете може би им показват пола на потенциалния партньор, неговото здравословно състояние.
Ние, хората можем да разграничим милиони цветове. Можем само да гадаем колко цвята възприемат тези пеперуди и колко богата е картината на света за тях.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11.03 2016 в 13:26
- Докторе, имам следния проблем... Аз съм нощна пеперуда.
- Да, ясно - отвръща лекарят. Това е типичен пример за психичен проблем, но се лекува с медикаменти и задълбочена психоанализа. Само не разбирам защо дойдохте при мен - аз съм зъболекар.
- Ами само при вас светеше.
10.03 2016 в 17:07
Това че очите на насекомото са чувствителни към УВ не значи че имат спектрална дискриминация в УВ. Отделно какво значи "целия УВ" - в тази наситена с кислород атмосфера няма почти нищо под 300 нанометра, а УВ се простира докъм 5 нанометра. Прочее, и човешките очи виждат УВ - пречи само лещата, но медицината е решила и този проблем.
10.03 2016 в 16:55
(Във филм - едно момиченце каза:" Мразя пеперудите! Те летят, някак си, като ... счупени!)
При Файнман - е разгледана физиката на фасетното око.
"Хваща" УВ в почти целия му спектър. Безброй нюанси, демек.
...
10.03 2016 в 13:02
Иначе човешкото зрение е доста неглижирано в статията - имаме обикновено 4 (или 5 при някои жени) пигмента с различен спектър, един от тях е чувствителен на хиляди пъти по-слаба светлина от тази която изобщо могат да видят насекомите, стотици мегапиксели в ретината и неврони много повече отколкото буболечката има в цялото си тяло само върху тази ретина, отделно че отзад има 2 кила мозък, с който да се обработи целия този поток от данни. И отделно двете очи със покриващо се поле в което (пак благодарение на мозъка) имаме и обемно зрение.
Последни коментари