Еволюцията на човешкия мозък може да се дължи на чревните микроби

Ваня Милева Последна промяна на 05 декември 2024 в 00:00 4299 0

Човешки мозък

Кредит Free Malaysia Today (CC BY 4.0)

Как хората са се сдобили с толкова големи мозъци - отговорът може да се крие в червата.

За първи път неотдавна публикувано проучване показва, че чревните микроби от различни животни могат да оформят биологията и еволюцията на техния мозък.

Мозъкът се нуждае от огромно количество енергия, за да функционира, особено при бозайниците с големи мозъци като човека. Въпреки че е само около 2 % от теглото на тялото, човешкият мозък консумира около 20 % от енергията на организма.

Според проучването, публикувано в Microbial Genomics, някои микроби могат да бъдат ключът към разбирането на това как животните с голям мозък, като хората, са еволюирали, за да могат да посрещнат огромните енергийни нужди, необходими за захранване на техния ум.

В лабораторен експеримент изследователите имплантират микроби от различни примати в мишки.

На някои от мишките са били поставени микроби от хора и саймири или катерича маймуна (Saimiri sciureus)  (примати с голям мозък), а на други - микроби от макак (примати с малък мозък).

Saimiri sciureus. Кредит: Wikimedia Commons

След това изследователите измерват физиологията на мишките в продължение на 60 дни, като проследяват функцията на черния им дроб, увеличаването на теглото, процента мазнини и други характеристики.

Установено е, че мишките с човешки микроби и микроби от маймуни саймири произвеждат и използват повече енергия в сравнение с мишките с микроби от макак.

"Тези открития предполагат, че когато хората и маймуните саймири поотделно са развили по-големи мозъци, техните микробни общности са се променили по сходен начин, за да помогнат за осигуряването на необходимата енергия", обяснява първият автор на изследването и доцент по антропология Катрин Амато (Katherine Amato) от Северозападния университет в САЩ.

Резултатите предполагат, че наличието на микроби, които произвеждат енергия ефективно и бързо в червата, е позволило на хората и другите примати с по-големи мозъци да еволюират, защото е имало повече енергия за захранване на мозъка.

Тези констатации връщат нова перспектива за това как са еволюирали големите мозъци, а не само за общи предци.

"Знаем, че общността от микроби, живеещи в дебелото черво, може да произвежда съединения, които влияят върху аспекти на човешката биология - например предизвикват промени в метаболизма, които могат да доведат до инсулинова резистентност и увеличаване на теглото", отбелязва Амато.

"Вариациите в чревната микрофлора са неизследван механизъм, при който метаболизмът на приматите може да улесни различните изисквания към мозъка и енергията."

Сега Амато и нейният екип се надяват да проведат бъдещи проучвания с още видове примати и различни размери на мозъка, както и да разгледат самите микроби и тяхната функция и поведение.

Справка: The primate gut microbiota contributes to interspecific differences in host metabolism Open Access; Elizabeth K. Mallott​ +18​ and Katherine R. Amato; Published: 02 December 2024  https://doi.org/10.1099/mgen.0.001322 

Източник: Human brain evolution may stem from the gut, Сosmos magazine

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !