Изкуствен интелект шокиращо точно предсказва какво ще направят хората след това

Ваня Милева Последна промяна на 08 юли 2025 в 00:00 202 0

Centaur може да отбележи нов повратен момент в развитието на изкуствения интелект, що се отнася до безпрецедентната му способност да разбира човешкия ум.

Кредит reachum (CC BY-NC 4.0)

Centaur може да отбележи нов повратен момент в развитието на изкуствения интелект, що се отнася до безпрецедентната му способност да разбира човешкия ум.

Учени са създали изкуствен интелект, наречен Centaur (Кентавър), който може да предсказва човешкото поведение във всеки психологически експеримент с безпрецедентна точност. Този изкуствен интелект превъзхожда старите специализирани модели и успешно предсказва поведение в напълно нови сценарии, които никога преди не беше виждал. Вътрешните механизми на Centaur са по-съвместими с човешката мозъчна дейност, научавйки се да предсказват нашите избори, което е революция в разбирането ни за човешкото мислене.

Система с изкуствен интелект вече може да предвиди следващия ни ход, преди да го направим. Не говорим само за това дали ще кликнем върху "Купи сега", а по-скоро как ще вземем сложни решения, ще усвоим нови умения или ще изследваме непознати територии.

Изследователи са разработили изкуствен интелект, наречен Centaur, който точно предсказва човешкото поведение в почти всеки психологически експеримент. Той дори превъзхожда специализираните компютърни модели, използвани от учените от десетилетия. Обучен върху данни от повече от 60 000 души, взели над 10 милиона решения, Centaur улавя основните модели на това как мислим, учим и правим избори.

"Човешкият ум е забележително универсален", пишат изследователите в своята статия, публикувана в Nature. "Не само че рутинно вземаме ежедневни решения, като например избор на зърнена закуска или избор на облекло, но и се справяме със сложни предизвикателства, като например как да излекуваме рак или да изследваме космоса."

Изкуствен интелект, който наистина разбира човешкото мислене, би могъл да направи революция в маркетинга, образованието, лечението на психичното здраве и продуктовия дизайн. Но той също така повдига неудобни въпроси относно поверителността и манипулацията, когато повече от всякога нашите дигитални отпечатъци разкриват за нас.

Как учените създават дигитален четец на мисли

Изследователският екип започва с амбициозната цел да създаде единен модел на изкуствен интелект, който може да предсказва човешкото поведение във всеки психологически експеримент. Подходът им е изненадващо лесен, но изисква мащабен подход.

Учените са събрали набор от данни, наречен Psych-101, съдържащ 160 експеримента, обхващащи тестове за памет, учебни игри, сценарии за поемане на риск и морални дилеми. Всеки експеримент е преобразуван в описания на английски език на такова ниво, което изкуственият интелект може да разбере.

Вместо да градят от нулата, изследователите вземат езиковия модел Llama 3.1 на Meta (същият тип, който захранва ChatGPT) и го обучават специализирано върху човешкото поведение. Те използват техника, която им позволява да променят само малка част от програмирането на изкуствения интелект, като същевременно запазват по-голямата част от него непроменена. Целият процес на обучение отнема само пет дни на компютър с висок клас.

Centaur доминира в традиционните когнитивни модели

При тестовете си, Centaur напълно смазва конкуренцията. В директни сравнения със специализирани когнитивни модели, които учените усъвършенстват с десетилетия, Centaur печели в почти всеки един експеримент.

Истинският пробив идва, когато изследователите тестват Centaur върху напълно нови сценарии. Изкуственият интелект успешно предсказва човешкото поведение, дори когато историята на експеримента се промени (превръщайки търсене на космически съкровища в приключение с вълшебно килимче), когато структурата е модифицирана (добавяйки трета опция към задача с два избора) и когато са въведени изцяло нови области (тестове за логическо разсъждение, които не са включени в данните за обучение).

Centaur може също така да генерира реалистично човекоподобно поведение при изпълнение на симулации. В един тест, включващ стратегии за изследване, изкуственият интелект постига производителност, сравнима с тази на реалните участници хора, и показва същия тип вземане на решения, ръководено от несигурност, което характеризира поведението на хората.

Centaur може да отбележи нов повратен момент в развитието на изкуствения интелект, що се отнася до безпрецедентната му способност да разбира човешкия ум.Centaur може да отбележи нов повратен момент в развитието на изкуствения интелект, що се отнася до безпрецедентната му способност да разбира човешкия ум. Кредит: 
Adaptive US (CC BY-NC 4.0)

Centaur имитира човешката мозъчна активност

В изненадващо откритие, вътрешните механизми на Centaur са станали по-съвместими с човешката мозъчна активност, въпреки че никога не е бил изрично обучен да съпоставя невронни данни. Когато изследователите сравняват вътрешните състояния на изкуствения интелект със сканирания на мозъка на хора, изпълняващи същите задачи, те откриват по-силни корелации, отколкото с оригиналния, необучен модел.

Ученето да се предсказва човешкото поведение очевидно е принудило изкуствения интелект да развие вътрешни представи, които отразяват как мозъкът ни всъщност обработва информацията. Изкуственият интелект по същество е реконструирал аспекти на човешкото познание, само като е изучавал нашите избори.

Екипът демонстрира и как Centaur може да ускори научните открития. Те използват изкуствения интелект, за да анализират моделите на човешкото поведение, което води до откриването на нова стратегия за вземане на решения, която превъзхожда съществуващите психологически теории.

"Създадохме инструмент, който ни позволява да предсказваме човешкото поведение във всяка ситуация, описана на естествен език – като виртуална лаборатория", разказва водещият автор Марсел Бинц (Marcel Binz) в изявление.

Какво следва за изкуствения интелект, свързан с човешкото поведение?

Макар и впечатляващо, това изследване е само началото. Настоящата версия се фокусира предимно върху обучението и вземането на решения, с ограничено покритие на области като социална психология или междукултурни различия. Наборът от данни също така е насочен към западното, образовано население, което е често срещано ограничение в психологическите изследвания.

Екипът планира да разшири набора си от данни, за да включи по-разнообразни области и популации, предвиждайки всеобхватен модел, който би могъл да служи като единна теория за човешкото мислене. Те са направили както своя набор от данни, така и модела на изкуствен интелект публично достъпни, за да могат други изследователи да надграждат модела.

"Ние комбинираме изследванията в областта на изкуствения интелект с психологическа теория – и с ясен етичен ангажимент", добавя Бинц. "В публична изследователска среда имаме свободата да разглеждаме фундаментални когнитивни въпроси, които често не са във фокуса на вниманието в индустрията."

За първи път разполагаме с изкуствена система, която може да предсказва човешкото поведение в целия спектър от психологически изследвания с безпрецедентна точност. Дали това развитие ви вълнува или тревожи, може да зависи от това колко уверено можем да гарантираме, че подобни инструменти се използват отговорно.

Справка: Binz, M., Akata, E., Bethge, M. et al. A foundation model to predict and capture human cognition. Nature (2025). https://doi.org/10.1038/s41586-025-09215-4

Източник: New ‘Mind-Reading’ AI Predicts What Humans Will Do Next, And It’s Shockingly Accurate, StudyFinds 

    Най-важното
    Всички новини