Откритият през 1999 г. в град Небра, Германия, диск от е най-старото известно изображение на космоса. Неотдавнашно изследване на артефакта от бронзовата епоха разкрива сложните методи, използвани при създаването му. ЮНЕСКО определя артефакта като "една от най-важните археологически находки на ХХ век".
Небесният диск от Небра е продукт на културата Унетице, възникнала през бронзовата епоха в Централна Европа. Той отразява сложните древни разбирания както за металообработката, така и за астрономията и е създаден някъде между 1800 и 1600 г. пр. н. е.
Звездни купове, слънце и месечина са сред небесните тела, изобразени чрез златни инкрустации, покриващи синьо-зелената патина на небесния диск от Небра. Смята се, че ъгълът между слънцестоенията се обозначава с две златни дъги, които минават покрай страните на диска, едната от които сега липсва. Смята се, че друга дъга в основата на композицията изобразява лодка. Дебел само няколко милиметра, дискът е с диаметър около 30 см.
Небесният диск от Небра е един от най-добре проучените археологически обекти. Произходът на суровините, от които е изработен, е добре известен Дискът е изработен от мед, калай и злато - материали, чийто произход е проследен до Корнуол, Англия. Наситената синьо-зелена патина на бронза на диска днес е резултат от химически промени с времето. Първоначално дискът е бил с наситен бронзов оттенък.
Дизайнът и астрономическото значение на този бронзов диск са изумителни, но също така и техническите загадки, свързани с неговото създаване. Сложните процеси, които са оформили този артефакт, са разкрити в завладяващи детайли от последните металографски анализи.
Предишни проучвания са установили, че дискът не е могъл да бъде изработен просто чрез леене поради материалния си състав и физическата си структура. Най-новото откритие потвърждава, че дискът е изработен чрез изключително сложен процес на топло коване, което добавя още едно ниво на сложност.
Небесният диск от Небра с отбелязана точка на извличане на пробата. Кредит: J. Lipták, Мюнхен, възпроизведена с разрешението на Държавната служба за управление на културното наследство и археологията, Саксония-Анхалт-Държавен праисторически музей
В новото изследване, публикувано в научното списание Scientific Reports, са използвани съвременни металографски анализи, за да се разкрие, че дискът е произведен чрез сложен процес на топло коване.
Изследователският екип е използвал светлинна микроскопия и по-сложни техники като енергийно-дисперсионна рентгенова спектроскопия и електронна обратно разсейваща дифракция, за да извърши микроструктурни анализи на цветно гравираните повърхности. Тези изследвания се фокусират върху начина, по който готовият бронзов диск е направен от отлято парче, хвърляйки светлина върху техники, които досега не са напълно изяснени.
Резултатите показват, че занаятчиите от ранната бронзова епоха са били не само изключителни леяри, но и висококвалифицирани в сложните методи за обработка на бронза. За изработването на диска са били необходими около десет работни цикъла, всеки от които е включвал нагряване на метала до около 700 градуса по Целзий, оформянето му с чук и след това отгряване, за да се отпусне вътрешната структура на материала. С краен диаметър от около 31 см и дебелина от само няколко милиметра, тази техника позволява на диска да постигне необходимата здравина и дебелина.
Известният медникар Херберт Бауер (Herbert Bauer) използва заготовка от отливка, за да направи копие на Небесния диск, за да разбере по-добре майсторството на изработката. Според експериментите на Бауер оригиналният артефакт се нуждае от по-малко цикли на коване, отколкото репликата, което показва, че той е бил едновременно по-тънък и по-голям. Тези открития подчертават изключителните способности на металообработващите от бронзовата епоха, които са владеели както сложни процеси като горещо коване, така и леене.
Снимки на различните реплики. Кредит: Dieck, S., Michael, O., Wilke, M. et al. Sci Rep 2024
Фактът, че повече от 20 години след откриването на Небесния диск, изследванията дават толкова значими нови открития, още веднъж подчертава изключителния характер на това уникално откритие на века и високото ниво на металургичните познания, развити още през ранната бронзова епоха, заявява държавният археолог проф. д-р Харалд Мелер (Harald Meller).
Небесният диск от Небра е и впечатляващо свидетелство за това колко е важно за развитието на знанието да се преразглеждат дори добре познати и уж добре проучени открития, когато станат достъпни нови методи, отбелязва Мелер.
Справка: Dieck, S., Michael, O., Wilke, M. et al. Archaeometallurgical investigation of the Nebra Sky Disc. Sci Rep 14, 28868 (2024). doi.org/10.1038/s41598-024-80545-5
Източник: New Study Reveals Ancient Secrets of the 3,600-year-old Nebra Sky Disc, Аrkeonews
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари