Обсадата на Константинопол от "русите" се случва през 860 г., когато византийски и западноевропейски източници документират експедиционна сила на Руския хаганат, която се опитва да завладее центъра на Византийската империя.
Руският хаганат е държава или съвкупност от градове-държави на територията на днешна Русия, съставена от мултикултурно общество, състоящо се от славянски, тюркски, балтийски, фински и скандинавски народи, въпреки че научният консенсус сочи, че русите произхождат от Източна Швеция около VIII в. и че името им има същия произход като Roslagen на шведски, произлизащо от старонорвежки термин за "мъже, които гребат".
През 860 г. флота от около 200 кораба на русите с до 5000 войници навлиза в Босфора и започва да атакува предградията на имперската столица. Според словото на вселенския патриарх Фотий I Константинополски, нападението на "незнайните хора" или "непонятния народ" е било "като гръм от небето" и е било внезапно и неочаквано "като рояк оси".
Той обсъжда, че казусът, довел до нахлуването, може да е резултат от изграждането на крепостта Саркел от византийски инженери през 830-те или 840-те години на ХIХ в. за техния съюзник хазарите. Крепостта ограничава търговския път на русите по Волго-Донския порт, който се използва за преминаване от Черно море към Волга, а оттам към Каспийско и Балтийско море.
Стените на Константинопол. Кредит: Bigdaddy1204 - CC BY-SA 3.0
Осъзнавайки надвисналата заплаха, градският префект (управител на града) Никетас Орифас залоства градските порти, разчитайки на обширните римски градски стени и укрепления, за да отблъсне настъплението, но по този начин оставя без защита външните селища.
По това време по-голямата част от византийските сили, водени от император Михаил III, са ангажирани с отблъскването на настъплението на Абасидите в Мала Азия, а флотът е зает с борбата с арабите в Егейско море и с набезите на датските викинги в Средиземно море.
Тъй като не разполагат със средства и обсадно оборудване, за да превземат града, русите напредват в Мраморно море и разграбват манастирите на Княжеските острови, пленяват слугите на изгонения бивш константинополски патриарх Игнатий и ги разсичат с брадви.
След месеци на набези русите се оттеглят, макар че съвременните сведения не дават никаква представа защо и какъв е резултатът от обсадата.
По-късните източници обясняват отстъплението на русите със завръщането на император Михаил III, който заедно с Фотий поставил в морето покривало на Богородица, което предизвикало буря, разпръснала флота на русите (въпреки че в словото на Фотий не се споменава нито завръщането на Михаил III в столицата, нито чудото с покривалото).
Източник: THE VIKING RUS’ SIEGE OF CONSTANTINOPLE, HeritageDaily
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари