Загадъчен мозаечен скелет в Белгия съдържа кости от 5 души на възраст 2500 години

Скелет, погребан в ембрионално положение, всъщност е съставен от кости на поне петима души, живели в продължение на 2500 години

Ваня Милева Последна промяна на 08 ноември 2024 в 00:00 1713 0

Черепна кутия на черен фон.

Кредит Veselka et al.

Черепът на скелета, погребан в ембрионално положение, който всъщност е съставен от кости на поне петима души, живели в продължение на 2500 години

Скелет, изкопан от гробище на кремирани от римската епоха в Белгия, изненадва археолозите, когато установяват, че всъщност е по-стар с 2500 години, отколкото са предполагали. Разглеждайки скелета отблизо, археолозите откриват нещо още по-неочаквано: Той е съставен от кости на поне петима души, които са живели в разстояние на три хилядолетия.

"Мисля, че първоначално "индивидът" е бил направен наведнъж", разказва пред Live Science Барбара Веселка (Barbara Veselka), археолог от Vrije Universiteit Brussel, ръководител на изследването. "Около "индивида" е имало разпръснати други кости, което предполага, че хората може да са се връщали и към погребението".

При разкопките на гробището в градчето Померсюл, Белгия, близо до границата с Франция, през 70-те години на ХХ в. са открити 76 погребения с кремация и едно погребение на тяло в ембрионално положение. Свързаните с тях артефакти и начинът на погребение подсказват, че кремациите са римски и датират от втори до трети век от н.е. Въпреки че погребението на скелет в ембрионално положение е необичайно за римско гробище, археолозите откриват костен щифт в римски стил в близост до черепа и заключават, че гробът вероятно датира от римската епоха.

Радиовъглеродният анализ през 2019 г. потвърди, че всички кремации в Померасул са от римската епоха. Но изненадващо, радиовъглеродните дати от непокътнатия скелет идват от три различни епохи в неолита (7000-3000 г. пр. н. е.), което кара археолозите да изследват гроба и неговото уникално съдържание.

В проучване, публикувано на 23 октомври в списание Antiquity, Веселка и международен екип от изследователи хвърлят светлина върху значението на съставното погребение чрез множество техники, включително скелетен анализ, радиовъглеродно датиране и секвениране на древна ДНК.

"Вероятно повече от 5 човека са участвали в "индивида", но 5 от тях са потвърдени чрез ДНК", посочва Веселка. Намерената в близост до черепа римска костна карфица е радиовъглеродно датирана от 69 до 210 г. от н.е., а генетичният анализ на черепа определя, че той е от жена, живяла по римско време, около III-IV век.

Изображение на гроба, показващо позицията на скелетаНеолитен гроб в Померсул, Белгия, който съдържа костите на поне петима души. С различен цвят са обозначени костите, изследвани за ДНК анализ. Кредит: Paumen, Wargnies and Demory, Fédération Wallonie-Bruxelles

Тези анализи повдигнаха допълнителни въпроси: Защо череп на римлянка е бил поставен в неолитно погребение и защо неолитното погребение е било съставено от останки на няколко души?

Възможно е римляните случайно да са нарушили необичайна неолитна могила, докато са погребвали кремирани останки, и след това да са добавили череп и костна игла към древната могила, за да я завършат, преди да я покрият, предполагат изследователите. Друга възможност е римляните да са създали мозаечния скелет от разпръснати неолитни кости и череп от римската епоха, като са подредили останките в съставен човек.

"Независимо дали сглобяването на костите е станало през късния неолит или през римската епоха," пишат изследователите в своето проучване, "присъствието на "индивида" явно е било умишлено."

Мотивацията на римляните да добавят това погребение обаче е изгубена във времето.

"Може би тази общност е била вдъхновена от суеверие или е изпитвала нужда да се свърже с индивид, който е обитавал района преди тях", пишат изследователите.

"Това е невероятно интересно и сложно изследване", коментира пред Live Science Джейн Холмстрьом (Jane Holmstrom), биоархеолог от колежа "Макалестър" в Минесота, която не е участвала в изследването. "То предоставя интересна възможност за предявяване на претенции за земята чрез погребение през неолита, като семейните групи в рамките на клана са предявявали претенции заедно, а римляните са продължили да предявяват претенции за земята, за да утвърдят властта си над Галия."

Въпреки културните си различия е възможно хората и от неолита, и от римско време да са избрали мястото за погребение заради близостта му до река.

"През вековете реките и другите водни басейни са били смятани за важни както от географска, така и от духовна гледна точка", отбелязва Веселка. "Поммерсул се е намирал близо до река, която може да е била важно."

Източник: Puzzling patchwork skeleton in Belgium contains bones from 5 people spanning 2,500 years, Live Science

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !