Предсказан е квазикристал на основата на плочката "шапката на Айнщайн"
Теоретичният материал е подобен на графена, но не е обикновен кристал
Ваня Милева Последна промяна на
29 януари 2024 в 00:00
14740 0
Кредит A. Grushin/Institut Néel/CNRS
Илюстрацията показва модел на подреждане на плочки "шапка" с електрони, които се локализират около огледални "шапки", когато магнитното поле се увеличава.
"Шапката на Айнщайн" възхити математиците. Сега формата разтърсва физиката.
През 2023 г. математиците съобщиха, че 13-странна плочка е първият известен "айнщайн"- игра на думи от немското „ein“ – един, „stein“ – камък (или плочка), но екипът я нарича просто „шапката“, защото им напомня на шапка. Това е една единствена форма, която може перфектно да покрие безкрайна равнина, без да се създава повтарящ се модел, т.е. не може да бъде подредена с транслационна симетрия, с други думи - образува непериодична мозайка.
Една единствена форма създава шарка, която никога не се повтаря. Кредит David Smith, Joseph Myers, Chaim Goodman-Strauss и Craig S. Kaplan
Сега са предсказани свойствата на двуизмерен материал, базиран на непериодичната мозайка с един елемент тип "шапка". Това е квазикристал, материал, който е подреден като кристал, но в който разположението на атомите не се повтаря. (Прочетете повече: "Квазикристалите - между два свята")
Интригуващо е, че този хипотетичен материал, базиран на тази непериодична мозайка, споделя свойства с графена, който е кристален материал, съобщават изследователите в статия, която ще се появи в Physical Review Letters.
"Той има много свойства, които свързваме с квазикристалите, но след това действа странно като кристал", разказва физикът Шинейд Грифин (Sinéad Griffin) от Националната лаборатория на Лорънс Бъркли в Калифорния, която не е участвала в изследването. "Това е наистина забавно проучване."
В тази анимация симулиран материал, базиран на плочката с шапка, показва улавяне на електрони при увеличаване на магнитното поле. (По-топлите цветове показват по-голяма вероятност да се намери електрон с нулева енергия на дадено място.) Електроните се улавят около плочките, които са огледални изображения на шапката. Кредит: A. Grushin/Institut Néel/CNRS
Преди това математиците се нуждаеха от повече от една форма, за да покрият безкрайна равнина по този неповтарящ се начин. Някои по-ранни неапериодични облицовки имат връзки с материали от реалния свят. Плочките на Пенроуз, базирани на комплекти от две плочки, открити през 70-те години на миналия век от математика Роджър Пенроуз, изглеждат като 2D срез през квазикристал. Такива квазикристали са открити в метеорити и отломки от тестове на атомни бомби, освен направените в лабораторията.
Учените, извършили проучването, са заинтригувани от идеята какъв може да бъде материалът, базиран на мозайка с "шапки". Физикът Адолфо Грушин (Adolfo Grushin) и колегите му изчисляват свойствата на електроните в 2D материал, в който атомите се намират на върховете на плочката.
За да определят характеристиките на материала, учените разглеждат връзката между енергиите на неговите електрони и техните дължини на вълните. (Според квантовата физика електроните преминават през материали като вълни; дължината на вълната означава размера на тези вълни.) В тази връзка енергия-дължина на вълната изследователите откриват поразителни прилики между квазикристала "шапка" и графена, който е 2D кристал от въглерод.
Това е така, защото много от върховете на плочките на шапката попадат по протежение на шестоъгълна решетка като тази на графена, обяснява Грушин, който е от Institut Néel на Националния център за научни изследвания (CNRS) в Гренобъл, Франция.
Фактът, че тази мозайка е съставена от една форма на плочка, а не от множество форми, също помага да се обясни как тя обхваща свойствата и на кристали, и на квазикристали. Фактът, че се използва една плочка, означава, че тя е по-близо до периодичните мозайки, отколкото други непериодични подреждания, без действително да се повтаря.
За разлика от графена обаче, 2D материалът на базата на непериодична мозайка от "шапки" е хирален, което означава, че електроните ще се държат различно, ако се обърне материала, сякаш се отразява в огледало. В реален материал това хирално свойство може да повлияе на това как светлината взаимодейства с веществото, например чрез завъртане на поляризацията на светлината, преориентирайки нейните електромагнитни вълни.
Още по-интересни характеристики се появяват, когато изследователите проучват какво би се случило, ако материалът бъде поставен в магнитно поле. В тази мозайка част от плочките са огледални изображения на останалите. Електроните, особено тези с нулева енергия, се улавят около обърнатите "шапки" при определени стойности на магнитното поле.
"Намерихме това за доста красиво“, коментира Грушин.
Въпреки че засега материалът е изцяло теоретичен, изследователите предлагат няколко начини, по които материалът може да бъде създаден. Например учените биха могли да поставят молекули върху повърхност една по една в модел, съответстващ на плочката "шапка".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари