Астероидът Бену идва от далечен, изгубен свят на солени езера с "първична супа"

Ваня Милева Последна промяна на 31 януари 2025 в 09:33 2288 0

Микроскопско изображение, показващо кристали от хидратиран натриев карбонат (лилави отблясъци) в проба от материал от астероид Бен

Кредит Rob Wardell/Tim McCoy/Smithsonian Institution;

Микроскопско изображение, показващо кристали от хидратиран натриев карбонат (лилави отблясъци) в проба от материал от астероид Бен

Астероидът Бену изглежда е дошъл от отдавна изчезнало космическо тяло в периферията на Слънчевата система, където солената вода се събира и изсъхва в продължение на хиляди години и основните съставки на живота са широко разпространени.

Откритието идва от нов анализ на данни, събрани по време на амбициозната мисия OSIRIS-REx на НАСА, при която сонда се среща с 490-метроваа космическа скала през 2018 г., спускайки се достатъчно ниско, за да вземе проба от 250 г камъни и почва от нейната повърхност. След това пробата бе върната обратно на Земята, кацайки в Юта през 2023 г. – и оттогава учените я изучават внимателно.

Изследването е публикувано в две статии в списанията Nature и Nature Astronomy.

Астероидите са парчета, останали от диска от прах и газ, образувал Слънцето, планетите и луните преди 4,5 милиарда години. Фрагментите, които падат на Земята като метеорити, неминуемо се променят от топлината по време на навлизането в атмосферата и се замърсяват от местни микроби и молекули. Но пробите, взети директно от астероиди като Бену, който се носи в студения вакуум на космоса от милиарди години, са запазили девствена древната си структура и състав.

Вода и високо съдържание на въглерод вече са открити в Вену, но сега по-усъвършенстван анализ разкрива още интересни моменти. Родителското тяло на Бену изглежда се е формирало в далечните покрайнини на Слънчевата система, но понякога е било достатъчно топло, за да може солена течна вода да се събира в пукнатини и пукнатини под повърхността. С течение на времето този наситен разтвор се изпарява, оставяйки следи от солени минерали, наречени "евапорити".

Някои от тези евапорити вече са били откривани в извънземни проби, но никога досега не са били откривани пълен комплект. 11-те открити тук, включително халит, силвит, калцит и трона (натриев сесквикарбонат), позволяват на учените да сглобят историята.

"Уликите, които търсим, са толкова незначителни и много лесно се унищожават или променят от излагането на околната среда на Земята", обяснява Дани Главин (Danny Glavin), съавтор на изследване на констатациите. "Ето защо някои от тези нови открития не биха били възможни без мисия за връщане на проби, щателни мерки за контрол на замърсяването и внимателно подреждане и съхранение на този ценен материал от Бену."

Тези водни тела, които вероятно са били големи от порядъка на метри, изглежда са били удивително подобни на езерата от "първичната супа", от която се смята, че е възникнал животът тук на Земята. И със сигурност много от суровите съставки на живота са били открити на Бену.

Аминокиселините са сложни молекули, които могат да се свързват, за да образуват протеини, които от своя страна изпълняват повечето биологични функции. От 20-те аминокиселини, които използва животът на Земята, 14 са открити в пробата от Бенну. Освен това са били открити всичките пет нуклеобази, използвани в ДНК и РНК.

Ученият по проекта OSIRIS-REx Джейсън Дворкин държи проба от материал, върнат от астероида Бену. Кредит: NASA/James Tralie

Интересното е, че в пробата са намерени и други химични вещества, важни за биологията. Това са формалдехид и изключително високи нива на амоняк, които реагират един с друг, за да образуват аминокиселини при правилните условия.

Въпреки че е малко вероятно самият живот някога да е възниквал на Бенну или неговото родителско тяло, екипът отбелязва, че находката наистина повишава шансовете да го открием другаде в Слънчевата система. Саламурите (наситените солени разтвори) изглеждат подобни на тези, за които се смята, че съществуват на планетата джудже Церера и луната на Сатурн Енцелад и намирането им в студените външни предградия показва, че те биха могли да бъдат по-разпространени от очакваното.

Анализът на пробите от Бену все още продължава, като някои са запечатани за по-нататъчни изследвания, за да могат да бъдат проучени с по-модерна технология в бъдеще. Междувременно проби от други астероиди като Рюгу също се анализират, което заедно може да ни помогне да разберем по-добре как и къде да търсим извънземен живот.

"OSIRIS-REx бе изключително успешна мисия", заявява Джейсън Дуоркин (), съавтор на едно наскоро публикувано проучване. "Данните от OSIRIS-REx добавят големи щрихи към картината на Слънчевата система, гъмжаща от потенциал за живот. Защо досега виждаме живот само на Земята, а не другаде, това е наистина труден въпрос."

Справка:

  1. McCoy, T.J., Russell, S.S., Zega, T.J. et al. An evaporite sequence from ancient brine recorded in Bennu samples. Nature 637, 1072–1077 (2025). https://doi.org/10.1038/s41586-024-08495-6 
  2. Glavin, D.P., Dworkin, J.P., Alexander, C.M.O. et al. Abundant ammonia and nitrogen-rich soluble organic matter in samples from asteroid (101955) Bennu. Nat Astron (2025). https://doi.org/10.1038/s41550-024-02472-9 

Източник: Asteroid Bennu came from a distant, lost world of salty ponds, Michael Irving, newatlas

    Най-важното
    Всички новини