В изображение на центъра на Млечния път, получено от радиотелескопа Murchison Widefield Array, астрономите намериха почти три дузини останки от експлозии на звезди, които са били осем и повече пъти по-масивни от Слънцето.
Интересното е, че една от свръхновите е избухнала сравнително наскоро, преди около 9 хиляди години и може да е била видима в небето за хората, обитавали Земята по онова време.
„Полученото изображение показва как би изглеждал центърът на нашата галактика, ако човешкото око можеше да вижда радиовълни. Заснето е с резолюция от две ъглови минути при честоти от 72 до 231 MHz. Именно този широк диапазон позволява да се изолират различни обекти, дори и такива, които се припокриват помежду си, и да се открият физичните процеси зад тях“, коментира Наташа Харли-Уокър (Natasha Hurley-Walker), която ръководи наблюденията и създаването на изображения от данните, получени от телескопа, и обработени от суперкомпютрите на центъра Pawsey, Австралия.
На създадената панорама на галактическия център астрономите идентифицираха останките на 27 масивни звезди, изригнали в свръхнови, с което общият им известен брой в Млечния път е 322. Всички те са много стари, с изключение на една на възраст, по-малко от 9 хиляди години, която се намира в празен район на космоса, далеч отвъд равнината на нашата галактика.
Това са 27-те новооткрити останки на свръхнови - останки на звезди, приключили живота си в огромни звездни експлозии преди хиляди до стотици хиляди години. Радиоизображенията проследяват края на експлозиите, докато непрекъснато се разширяват в междузвездното пространство. [Някои са огромни, по-големи от видимия размер на луната при пърнолуние, а други са малки и трудно се забелязват в Млечния път.] Кредит: Dr Natasha Hurley-Walker (ICRAR/Curtin) and the GLEAM Team
Някои традиции на австралийските аборигени описват ярки нови звезди, появяващи се в небето, но все още не е ясно дали са наблюдавали избухването на свръхновата, която е оставила след себе именно тези млади остатъци. Обаче сега, когато знаем мястото и времето на експлозията, ще се опитаме заедно със старейшините на коренното население да намерим спомена за тази свръхнова. Това е изключително вълнуващо“, коментира Дуейн Хамахер (Duane Hamacher) от Университета в Мелбърн, Австралия.
Тази фотомозайка от 28 изображения представя арката на Млечния път над фара на Гилдъртън в Западна Австралия и Големия и Малкия Магеланови облаци. Местоположението на свръхновата, която е избухнала преди 9 000 години и е била видима на нощното небе както е показано на изображението. Кредит: Paean Ng / Astrordinary Imaging
Другите остатъци от свръхнови, открити в изследването, са много стари.
"Това е наистина вълнуващо за нас, защото не е лесно да се намерят остатъци от свръхнови в тази фаза на живота им - те ни позволяват да погледнем по-назад във времето по Млечния път", споделя Харли-Уокър.
Източник: Outback telescope captures Milky Way center, discovers remnants of dead stars, International Centre for Radio Astronomy Research
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари