Кентавър А (NGC 5128) е галактика с форма на леща в съзвездието Кентавър на разстояние 12 милиона светлинни години, коeто изключително близо за астрономите.
Кентавър А е силен източник на радиовълни, а в центъра ѝ се намира свръхмасивна черна дупка. От този център в космоса се изстрелва джет или струя, пълна с високо енергийни частици. Тази струя е изучавана в продължение на цели две десетилетия (между 2000 и 2022 г.) с рентгеновия космически телескоп "Чандра" на НАСА и от екип астрономи, ръководен от Дейвид Богенсбергер (David Bogensberger) от Мичиганския университет.
При изследването на джетовете изследователите се фокусират върху ярките точки в струята, наречени възли. Джетовете на Кентавър А се различават, когато се наблюдават в радиосветлина и в рентгенова светлина. Наблюдавайки възлите в струята с помощта на "Чандра", става възможно да се определи скоростта, с която отлитат частиците на джета. Скоростта на един такъв възел се оказва забележителна: той се движи с повече от скоростта на светлината.
Поне изглежда, че се движи по-бързо от скоростта на светлината или със свръхсветлинна скорост. Всъщност възелът се движи малко по-бавно от скоростта на светлината c, а именно 94% от скоростта на светлината - това също е много бързо. Как може да се постигне такава свръхсветлинна скорост, е показано по-долу.
Справка: Superluminal Proper Motion in the X-Ray Jet of Centaurus A; David Bogensberger, Jon M Miller, Richard Mushotzky, W. N. Brandt, Elias Kammoun, Abderahmen Zoghbi and Ehud Behar; The Astrophysical Journal, Volume 974, Number 2; 2024 ApJ 974 307; DOI 10.3847/1538-4357/ad73a1
Източник: Seeing a black hole’s jet in a new light, University of Michigan
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари