Една отдавна изгубена луна може да обясни всички уникални характеристики на Марс

Ваня Милева Последна промяна на 17 септември 2024 в 11:21 7430 0

Марс, деформиран от предполагаемата си луна Нерио.

Кредит arXiv (2024). DOI: 10.48550/arxiv.2408.14725

Марс, деформиран от предполагаемата си луна Нерио.

Не е толкова очевидно, но формата на Марс е необичайна. Когато се гледа през телескоп, той изглежда идеално кръгъл, но по-детайлните измервания показват, че трите оси на Марс се различават по дължина - т.е. Червената планета има триаксиална форма.

Освен това Марс има доста впечатляващ ландшафт, с най-високите планини, каньони, плата и вулкани в Слънчевата система. Червената планета има и уникална планина, наречена Тарсис, с неизвестен произход. Платото е с диаметър около 5000 километра и се намира близо до екватора на планетата. Планетата има друга планина, също близо до екватора, точно срещу изпъкналостта на Тарсис.

Майкъл Ефроймски (Michael Efroimsky) от Военноморската обсерватория на САЩ е проучил всичко и заключава, че тези поразителни характеристики имат една причина: Марс трябва някога да е имал голяма луна, която Ефроймски нарича Нерио, и тази луна е повлияла на Червената планета.

Сега Марс има две малки луни, но те не са по-големи от малки астероиди.

Луната Нерио, от друга страна, е била много по-голяма - около 1/3 от размера на нашата Луна. А през ранните дни на планетата, когато повърхността все още е била мека, Нерио би изтеглил повърхностния материал нагоре заради синхронната си орбита. Когато планетата се охлажда, материалът остана на място като постоянна издутина.

Създаването на изпъкналостта би увеличило екваториалната елиптичност, което би довело до триаксиалната форма на планетата. Това също би направило планетата по-податлива на вулканична дейност, водеща до развитието на планини от противоположната страна на платото Тарсис.

Карта на МарсОцветена топографска карта на Марс - вляво в червено е регионът Тарсис. Кредит: NASA

Тази луна може да се е отдалечила поради привличането на нещо друго, но също така е възможно да се е разпаднала поради сблъсък с друго голямо небесно тяло и че настоящите луни, Фобос и Деймос, са остатък от това.

Справка: Michael Efroimsky, A synchronous moon as a possible cause of Mars' initial triaxiality, arXiv (2024). DOI: 10.48550/arxiv.2408.14725

Източник: New hypothesis suggests Mars's unique shape may be due to long lost moon, Bob Yirka, Phys.org

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !