Полярно сияние за пореден път се наблюдава над България

Димитър Сотиров/ИА с НАО - БАН Последна промяна на 11 октомври 2024 в 13:27 2086 0

полярно сияние над България

Кредит Пенчо Маркишки, ИА с НАО

Кадрите са заснети от Пенчо Маркишки, ИА с НАО, от Астрономическата обсерватория Белоградчик и Милен Минев, ИА с НАО, от Астрономическата обсерватория Рожен

През последните дни в специализираните уебсайтове, които проследяват слънчевата активност и геомагнитните бури имаше прогноза, според която в късните часове на 10 октомври, в нощта срещу 11 октомври, както и през деня на същата дата, т.нар. Kp индекс, който характеризира смутеността на земната магнитосфера, ще достигне стойност 8.

На практика това означава силна геомагнитна буря, поради което професионални и любители астрономи решиха да проверят дали в нощта срещу 11 октомври от България няма да се наблюдава полярно сияние.

Тези очаквания се оправдаха напълно - небето над северния хоризонт засвети в червен цвят, малко трудно забележим с невъоръжено око, който обаче на фотографии, заснети дори с телефон, се регистрираше достатъчно ясно. Явлението можеше да се наблюдава от по-неосветени райони, след като облаците над някои части на страната се разсеяха в първите часове на нощта.

Кредит: Милен Минев, ИА с НАО, от Астрономическата обсерватория Рожен

Кредит: Милен Минев, ИА с НАО, от Астрономическата обсерватория Рожен

Кредит: Милен Минев, ИА с НАО, от Астрономическата обсерватория Рожен

Кредит: Милен Минев, ИА с НАО, от Астрономическата обсерватория Рожен

Червените полярни сияния идват от атомарния кислород в горната атмосфера на Земята, който свети на дължина на вълната 6300 Å. Човешкото око е нечувствително към тази дължина на вълната. Необходима е силна геомагнитна буря (като настоящата), за да направи червеното сияние видимо с невъоръжено око. (вижте инфографиката)

Силната геомагнитната буря се дължи изхвърляния на коронална маса (CME) през последните дни, които са развълнували доста магнитното поле на Земята. 

Класификация на магнитните бури 

K индексът е отклонението на магнитното поле на Земята от нормата за тричасов интервал. Индексът е въведен от Юлиус Бартелс през 1938 г. и представлява стойности от 0 до 9 за всеки тричасов интервал (0-3, 3-6, 6-9 и т.н.) от световното време.

Kp индексът е планетарният индекс. Kp се изчислява като средната стойност на K-индексите, определени в 13 геомагнитни обсерватории, разположени между 44 и 60 градуса северна и южна геомагнитни ширини. Диапазонът му също е от 0 до 9.

G-индексът е петточкова скала за силата на магнитните бури, въведена от NOAA през ноември 1999 г. G-индексът характеризира интензивността на геомагнитната буря по отношение на въздействието на вариациите в магнитното поле на Земята върху хора, животни, електротехника, комуникации, навигация и др. В този мащаб магнитните бури се подразделят на нива от G1 (слаби бури) до G5 (изключително силни бури). G-индекс съответства на Kp минус 4; G1 съответства на Kp = 5, G2 - Kp = 6, G5 - Kp = 9. 

Как промените в индекса Kp влияят на полярните сияния?

Кредит: NOAA

Кредит: Пенчо Маркишки, ИА с НАО, от Астрономическата обсерватория Белоградчик 

Кредит: Пенчо Маркишки, ИА с НАО, от Астрономическата обсерватория Белоградчик 

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !