Използвайки най-дълбокото рентгеново изображение, правено някога с "Чандра" на Кентавър А, галактика на 12 милиона светлинни години, се астрономи засичат необичайна следа от мощната струя вероятно от гигантска черна дупка.
Изображенията, заснети от рентгеновата обсерватория "Чандра" на НАСА, показват, че високоенергийните частици са ударили близък "неидентифициран" обект, създавайки ударна вълна. Смята се, че целта е гигантска звезда, може би дори двойна система, където сблъсъкът и турбуленцията са увеличили плътността в региона. Екипът от астрономи откри, че части от струята се движат със скорост, близка до скоростта на светлината. Те също така откриват областта, където изглежда, че се удря нещо, появявайки се като ярък източник на рентгенови лъчи в изображението, наречен C4.
Част от V-образното излъчване, свързано с ярък източник на рентгенови лъчи, се намира близо до пътя на струята от свръхмасивната черна дупка (маркирана на снимката). Крилата на "V" са дълги поне около 700 светлинни години. В това изображение ниско, средно и високоенергийните рентгенови лъчи от Chandra са оцветени съответно в розово, лилаво и синьо. Кредит: NASA/CXC/SAO/D. Bogensberger et al
Космическа детективска история
Разположена на приблизително 12 милиона светлинни години от Земята, галактиката Кентавър А (Cen A) отдавна пленява астрономите със своите грандиозни джетове, които се простират през цялата галактика. Използвайки рентгеновата обсерватория "Чандра" на НАСА за период от 22 години, изследователите са открили реактивен компонент, който се движи с удивителна скорост – повече от два пъти скоростта на светлината при видимо движение.
Изследователският екип, ръководен от Дейвид Богенсбергер (David Bogensberger) от Мичиганския университет, анализира над три десетилетия рентгенови наблюдения, за да проследи движението на различни ярки петна или "възли" в струята. Един конкретен възел, обозначен като AX4, показва безпрецедентно поведение.
"Структурата на струята в Cen A вероятно по-добре се разкрива в рентгеновия диапазон на лъчите, отколкото в радиообхвата, който обикновено се използва за изследване на движенията на джета", обяснява изследователският екип в своята статия.
Рекорди за скорост
Наблюденията показват, че възел AX4 се движи с привидна скорост от 2,67 пъти скоростта на светлината. Тази привидно невъзможна скорост всъщност е оптична илюзия, причинена от ориентацията на струята спрямо Земята, но все пак показва, че материалът се движи с поне 94% от скоростта на светлината – което го прави един от най-бързо движещите се обекти, наблюдавани някога в външна галактика.
Екипът също така открива загадъчен V-образен модел на излъчване, обозначен като C4, където струята изглежда се сблъсква с неизвестен обект. Двата ръкава на това "V" се простират на дължина най-малко 700 светлинни години, създавайки уникална структура, която никога преди не е виждана в тази галактика.
Тези открития принуждават астрономите да преразгледат предишните си модели за поведението на галактическите струи. Екстремната скорост на AX4 противоречи на по-ранни радионаблюдения на същия регион, което предполага, че рентгеновите и радиоизлъчванията може да проследяват различни структури в струята.
Справка: Bogensberger, D. et al., 2024, ApJ, 974, 307; arXiv:2408.14078; https://arxiv.org/abs/2408.14078
Източник:
NASA's Chandra Sees Black Hole Jet Stumble Into Something in the Dark, Chandra X-ray Center
Zap! A Black Hole Scores a Direct Hit With its Jet, Universe today
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари