Според предварителни проучвания медът от манука намалява растежа на клетките на рака на гърдата с 84%, без да уврежда здравите клетки или да предизвиква сериозни странични ефекти. Резултатите откриват възможност за разработване на естествено, нетоксично допълнително или потенциално самостоятелно противораково лечение.
Съобщението звучи като нагла шарлатанска реклама, но това са резултатите, публикувани в научното списание Nutrients, на изследването на UCLA Health - система от няколко болници и Медицинския факултет на Калифорнийския университет, Лос Анджелис.
Нутрацевтиците - съчетание от "хранене" (nutrition) и "фармацевтични продукти" (pharmaceuticals) - са продукти, които, освен че осигуряват хранителна стойност, имат и подобряващи здравето свойства. Често срещани примери са женшенът, зеленият чай, ехинацеята и омега-3. Както и медът от манука, произвеждан от нектара, събиран от медоносните пчели при опрашването на манука - вид чаено дърво, разпространено в Нова Зеландия и Югоизточна Австралия.
Цвят на манука. Кредит: Wikimedia Commons
Има спешна нужда от алтернативни лечения, които да помогнат за предотвратяване на развитието на ендокринна резистентност и да подобрят дългосрочната преживяемост при рак на гърдата. Ендокринната резистентност е основен фактор, допринасящ за това ракът на гърдата да бъде водеща причина за смъртни случаи, свързани с рак сред жените по света.
Новите изследвания показват, че медът от манука, отдавна известен със своите антимикробни и антиоксидантни свойства, е богат и на съединения като флавоноиди, фитохимикали, сложни въглехидрати, витамини, аминокиселини и минерали.
Сега предварителни проучвания на изследователи от Калифорнийския университет в Лос Анджелис установяват, че този нутрацевтик демонстрира противораков потенциал на молекулярно ниво чрез инхибиране (потискане) на пътища, активирани при рак, които предизвикват пролиферация (растеж и метастази на туморни клетки).
Изследователите предполага, че един от механизмите на действие на меда от манука е да блокира естрогенните рецептори, което го прави потенциално ефективен като нутрицевтик срещу хормонално чувствителен рак на гърдата.
"Откритията дават надежда за разработването на естествена, по-малко токсична алтернатива на традиционната химиотерапия", заявява д-р Диана Маркес-Гарбан (Diana Márquez-Garbán), доцент по медицина в медицинския факултет в Калифорнийския университет и водещ автор на изследването. "Въпреки че са необходими още изследвания, за да се разберат напълно ползите от природните съединения в терапията на рака, това проучване създава здрава основа за по-нататъшни проучвания в тази област."
При диагностицираните с положителен за естрогенни рецептори (ER) рак на гърдата - а това са около 60-70 % от хората, диагностицирани с рак на гърдата - раковите клетки имат рецептори, които им позволяват да използват хормона естроген, за да растат. Въпреки че лечението с антиестрогенна или ендокринна терапия може да блокира растежа на тумора при повечето пациенти, някои от тях стават резистентни към лечението, което често оставя потенциално токсичната химиотерапия като единствена алтернатива.
Изследователите първо отглеждат в лабораторията ER-позитивни и тройно негативни клетки на рак на гърдата - друг от най-често срещаните видове рак на гърдата. При ER-позитивните клетки, третирани с мед от манука или дехидратиран мед от манука на прах, те наблюдават значително зависимо от дозата потискане на пролиферацията на раковите клетки в сравнение с тези, третирани с контролни продукти. При тройно негативните клетки антитуморният ефект е бил по-скромен. Когато медът от манука е бил комбиниран с тамоксифен - лекарство, широко използвано като антиестрогенна терапия, пролиферацията на ER-позитивните клетки е била значително потисната и значително по-малка от тази на всяко от двете лечения, прилагани самостоятелно.
При по-внимателно изследване на клетките изследователите установяват, че медът е предизвикал намаляване на нивата на естроген в кръвта и на естрогенните рецептори в туморите и допълнително е нарушил прогресията на рака, като е предизвикал апоптоза или клетъчна смърт в туморните клетки.
След това те преминават към тестване на меда от манука върху животински модели. На мишки, на които са имплантирани човешки ER-позитивни клетки от рак на гърдата и са развили тумор, е даван перорално мед от манука. При третираните с мед мишки се наблюдава значително потискане на растежа на тумора в сравнение с контролите. Като цяло той потиска растежа и прогресията на установен тумор от човешки рак на гърдата с 84 %, без да засяга здравите клетки.
"Тези констатации показват, че природни съединения като меда от манука, със значителна антитуморна активност и селективност към хормонално-рецепторно позитивен рак на гърдата, могат да бъдат доразвити като добавка или потенциална алтернатива на цитотоксичните противоракови лекарства, които имат по-неселективни неблагоприятни ефекти", заключават изследователите.
Справка: Manuka Honey Inhibits Human Breast Cancer Progression in Preclinical Models; by Diana C. Márquez-Garbán et al; Nutrients 2024, 16(14), 2369; https://doi.org/10.3390/nu16142369
Източници:
Manuka honey reduces breast cancer cell growth by 84% in prelim studies, newatlas
Preliminary study shows potential of Manuka honey as a nutraceutical for breast cancer, UCLA Health
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари