По-високият коефициент на интелигентност е свързан с употребата на големи количества алкохол

По-високият коефициент на интелигентност в гимназията предсказва по-голяма вероятност за умерена или тежка консумация на алкохол по-късно през живота.

Ваня Милева Последна промяна на 05 ноември 2024 в 10:01 9861 0

Чаши с алкохол

Кредит Pxhere

По-високият коефициент на интелигентност в гимназията предсказва по-голяма вероятност за умерена или тежка консумация на алкохол по-късно през живота.

Коефициентът на интелигентност на човека в гимназията предсказва консумацията на алкохол по-късно през живота според ново проучване, публикувано в Alcohol and Alcoholism. Участниците с по-високи нива на IQ са били значително по-склонни да бъдат умерени или тежки консуматори на алкохол, за разлика от въздържателите.

"Не казваме, че коефициентът ви на интелигентност в гимназията контролира съдбата ви", заявява водещият автор Шерууд Браун (Sherwood Brown), доктор на медицинските науки, почетен преподавател по психиатрия  в Медицинския център на Югозападния университет (UTSW). "Но нивата на IQ биха могли да доведат до намесата на социални фактори, които влияят върху пиенето, и това е важен механизъм за изследване. По-високият коефициент на интелигентност като че ли предсказва по-голяма вероятност да се пие умерено или тежко, но не и да се прекалява с алкохола."

Въпреки че д-р Браун и колегите му от UTSW са провели многобройни проучвания за разстройствата, свързани с употребата на алкохол, той заявява, че това е първото, което изследва прогнозите за начина на пиене.

Консумацията на алкохол сред възрастните нараства, като прекомерното пиене се свързва с високо кръвно налягане, рак, инсулт и други заболявания с напредването на възрастта. В същото време, обяснява д-р Браун, някои изследвания, сравняващи въздържанието с умереното пиене, откриват връзка между когнитивните способности и бъдещата употреба на алкохол.

"Това ме накара да се запитам, ако алкохолът влияе върху когнитивните способности, може ли когнитивните способности да влияят върху консумацията на алкохол?", споделя изследователят.

За да намерят отговора, д-р Браун и колегите му от UTSW се насочват към данните от надлъжното изследване на Уисконсин - набор от данни, състоящ се от информация за коефициента на интелигентност и начина на живот на повече от 10 000 зрелостници от Уисконсин, започнало през 1957 г. Участниците са родени около 1939 г.

Изследователите от UTSW са използвали случайна извадка от 8254 участници в проучването, които са отговорили на въпроси за алкохолните си навици през 1992 г. и 2004 г., когато са били на около 53 и 65 години. Умереното пиене е категоризирано като едно до 29 питиета на месец за жените и едно до 59 питиета за мъжете, а тежкото пиене - като 30 или повече питиета на месец за жените и 60 или повече питиета за мъжете. 

Изследователите са установили, че за всяко увеличение на IQ с един пункт има съответно 1,6% увеличение на вероятността респондентите да съобщят за умерена или тежка употреба на алкохол.

Равнището на доходите отчасти повлиява връзката между IQ и алкохолните навици, потенциално защото по-високото IQ може да доведе до стресираща работа или повече възможности за социално пиене сред хората с високи доходи.

"Въпреки че не е възможно да се обхванат всички основни механизми, които опосредстват връзката между пиенето и IQ, знаем, че доходът частично обяснява връзката между двете", коментира съавторът на изследването д-р Джейм Палка (Jayme Palka), доцент по психиатрия.

Мъжете съобщават за повече епизоди на пиянство от жените, което подкрепя предишни проучвания, показващи, че мъжете са по-склонни към опасни модели на пиене от жените.

Изследователският екип подчертава необходимостта от по-нататъшни изследвания с по-разнообразна извадка.

Справка:Druffner N, Egan D, Ramamurthy S, et al. IQ in high school as a predictor of midlife alcohol drinking patterns. Alcohol Alcoholism. 2024;59(4):agae035. doi: 10.1093/alcalc/agae035

Източник: Higher IQ Linked to Heavy Drinking Habits, UT Southwestern Medical Center

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !