Синтезен миниреактор достигна температури, по-горещи от Слънцето

НаукаOFFNews Последна промяна на 08 юни 2018 в 10:58 16307 1

Кредит Tokamak Energy

Реакторът за ядрен синтез ST40.

Частна британска компания съобщи, че успешно е тествала своя прототип на реактор за ядрен синтез при температури, които са по-горещи от Слънцето - и се надява да започне да доставя енергия през 2030 г.

Реакторът за ядрен синтез на компанията Tokamak Energy, се нарича ST40 и това е третата инсталация, създадена досега от фирмата. Тя твърди, че е постигнала температури на плазмата от 15 милиона градуса по Целзий в реактора.

"Ние предприехме важни стъпки за добиване на енергия от термоядрен синтез като го постигаме с гъвкавостта на частно начинание, водени от целта да направим нещо, от което ще има огромни ползи в световен мащаб", заяви Джонатан Карлинг (Jonathan Carling), главен изпълнителен директор на компанията.

"Достигането на 15 милиона градуса е още един индикатор за напредъка на Tokamak Energy и по-нататъшното доказване на ефективността на нашия подход. Нашата цел е енергията от термоядрен синтез да стане реалност на пазара до 2030 г."

Компанията, която е вложила досега 40 млн. долара, твърди, че нейният подход в малък мащаб е от ключово значение за нейните цели. ST40 има размера на ван, а другите синтезни реактори са много по-големи - от къща до футболно игрище.

За да достигне тези високи температури, ST40 използва процес, наречен сливаща компресия. Енергията се освобождава като плазмените пръстени произвеждат магнитни полета, които "се свързват" в процес, известен като магнитно присъединяване.

Устройството поддържа водородна плазма за 15 милисекунди. Tokamak Energy

Има две основни концепции за реактори за ядрен синтез, и двете имат целта така да усучат магнитните полета, че да ограничат прегрятата плазма вътре. Токамакът прави това, като я оформя като поничка (тор). Другият проект е стеларатор, е оформен като усукана поничка, за да постигне същия ефект.

Използвайки по-компактен дизайн, Tokamak Energy твърди, че може да постигне по-високи плазмени налягания в сравнение с конвенционалните токамаци. Компанията има за цел да контролира плазмата с високотемпературни свръхпроводящи магнити и в крайна сметка да започне да произвежда полезна енергия.

Първият прототип, ST25, е построен през 2013 година. Построяват втори през 2015 г. и се надяват по-късно да достигнат температури от 100 милиона градуса по Целзий в ST40. През 2025 г. те се надяват да развият енергийно устройство за промишлено използване, а през 2030 г. се надяват да започнат да доставят синтезна енергия на мрежата.

През последните няколко години са направени редица пробиви в областта на ядрения синтез от различни екипи, които успяха да задържат водородни и хелиеви плазми за различни периоди от време. Все още сме далеч от използваеми реактори за ядрен синтез, но изглежда, че се предприемат стъпки в правилната посока.

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

15914

1

поп Дръвчо

08.06 2018 в 14:41

Температура като в ядрото на Слънцето абсолютно не отговаря на нашите нужди. Освен в мащабите на Слънцето ама Слънце отдавна си имаме.

За икономически смислен термоядрен синтез трябват температури с няколко порядъка нагоре, другите проблеми - отделно.