Разработен е нов рейтинг, който оценява доколко отделните страни се адаптират към бързо растящия брой и дял на възрастните хора от изследователи от Колумбийския университет и Университета на Южна Калифорния.
Класацията се основава на конкретните мерки в рамките на пет социални и икономически показателя, които отразяват благосъстоянието на възрастните хора в една страна и които могат да бъдат следвани с течение на времето и да се използват за сравнение между нациите, съобщава ЕurekАlert!.
"Индексът дава точна представа колко добре обществата се адаптират към проблема на застаряването", коментира Дана Голдман (Dana Goldman) от Центъра за здравна политика и икономика към Университета на Южна Калифорния, който представя констатациите си по време на среща на Международната асоциация на геронтология и гериатрия в Сан Франциско.
Според новия рейтинг Норвегия излиза с най-висок резултат, със 65 точки от 100. Тя е следвана от Швеция със 62 т., САЩ - с 59.8 и Холандия - с 59.5.
John A. Hartford Foundation Index of Societal Aging.
Пълният списък включва 30 страни и може да се намери в John A. Hartford Foundation Index of Societal Aging. В челната десятка има четири скандинавски страни.
Рейтингът отчита пет критерия: производителност на труда, обществено здравеопазване, икономически различия между богати и бедни, връзка между поколенията и сигурност (мерки за подпомагане при пенсиониране и физическа безопасност).
Скалата е с различни резултати спрямо класацията по индекса Global AgeWatch Index, който бе актуализиран за последен път през 2015 г. Според тази мярка Швейцария е на първо място, следвана от Норвегия, Швеция и Германия. В този списък България е на 49 място сред 96 държави.
Пред нас са страни като Шри Ланка, Виетнам, Тайланд.
Изследователите се надяват, че техните констатации могат да помогнат за по-информирани политики за проактивно справяне с предизвикателствата на все по-възрастното население.
"Неспособността за адаптация към остаряването е рискова стратегия за една страна", заяви съавторът на проучването Джон Роу (John Rowe) от Колумбийския университет пред BTimes UK. "Добрата новина е, че този мрачен сценарий може да бъде избегнат".