Ново проучване изследва динамиката на влажните периоди в Северна Африка през последните 800 000 години и обяснява защо пустинята Сахара периодично става зелена.
Тези влажни периоди в Северна Африка изиграват важна роля в създаването на растителни коридори в Африка, което позволява на видовете, включително ранните хора, да се разпространят по целия свят.
Смята се, че така нареченото "раззеленяване" е причинено от промени в орбиталната позиция на Земята, по-специално от прецесията. Прецесията е явление, при което оста на въртене променя положението си в пространството.
Приложено към нашата планета, то засяга климатичните промени в рамките на 21 000-годишен цикъл.
А промените в прецесията определят количеството слънчева енергия, което Земята получава през различни периоди от годината, което от своя страна контролира силата на африканския мусон и разпространението на растителността в този огромен регион.
Прецесия. Кредит: Wikimedia Commons
Резултатите потвърждават, че влажните периоди в Сахара се случват на всеки 21 000 години и се определят от промените в прецесията на земната орбита.
Те предизвикват по-топли лета в Северното полукълбо, което увеличава силата на западноафриканската мусонна система и количеството на валежите в Сахара.
Но Сахара не се раззеленява по време на ледниковите периоди, когато леден щит покрива огромни пространства на Земята. Огромната ледена покривка охлажда атмосферата и потиска африканските мусони.
a Резултат от динамичния глобален растителен модел HadCM3BB-v1.0 (TRIFFID), показващ само най-разпространения тип функционални растения във всеки квадрат на решетката. b Реконструкция на растителността, използваща класификацията на северноафриканската растителност на Larrasoaña, et al., която демонстрира регионални видове растителност. Кредит: Jani Närhi / University of Helsinki
"Коридорът е бил отворен, когато Сахара е била зелена, и затворен, когато е преобладавала пустинята. Това редуване на влажни и сухи фази е имало големи последици за разпространението и еволюцията на видовете в Африка. Нашата способност да моделираме северноафриканските влажни периоди е голямо постижение и означава, че сега сме по-способни да моделираме разпространението на хората и да разберем еволюцията на нашия род в Африка", коментира един от авторите на изследването, Миикка Таллаваара (Miikka Tallavaara), доцент по околна среда на хоминините в Университета в Хелзинки.
Справка: Edward Armstrong, Miikka Tallavaara, Peter O. Hopcroft, Paul J. Valdes. North African humid periods over the past 800,000 years. Nature Communications, 2023; 14 (1) DOI: 10.1038/s41467-023-41219-4
Източник: New research reveals why and when the Sahara Desert was green, University of Bristol
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари