Вулканичното изригване, което охлади Земята и направи слънцето зелено

Ваня Милева Последна промяна на 25 февруари 2025 в 00:00 28804 0

Вулканът Заварицки

Кредит GoodFon (CC BY-NC 4.0 DEED)/ НаукаOFFNews

Вулканът Заварицки, един от Курилските острови, е избухнал преди 2 века, изригване, което охлажда Земята и направи слънцето зелено

На отдалечен остров в северозападната част на Тихия океан, има вулкан, за който много хора никога не са чували. Той е играл роля в глобалните събития преди почти два века, изпращайки облаци пепел високо в атмосферата.

Този внушителен вулкан, наречен Заварицки, се намира в рамките на Курилските острови. Пренебрегван досега от изследователите, напоследък привлича вниманието, когато наскоро публикувано изследване го свързва с мистериозна промяна на времето в началото на 1800 г.

Уилям Хътчисън (William Hutchison), вулканолог от университета Сейнт Андрюс, съпоставя натоварените със сяра проби от ледено ядро ​​с отчетливата химия на скалите, открита по склоновете на Заварицки.

Местоположението на вулкана Заварицки. Кредит: НаукаOFFNews

Разплитане на пъзела Заварицки

Ледените ядра запазват химически и минерални следи, които помагат на изследователите да идентифицират стари вулканични експлозии. В продължение на десетилетия един голям взрив от 1831 г. объркваше експертите, защото не можеха да разберат кой вулкан е предизвикал такова драматично охлаждане.

Тогавашните списания описват необичайни нюанси в небето, включително Слънце, придобило зеленикав оттенък.

Съобщава се и за рязък спад на температурата, което сочи за значително изхвърляне на вулканичен материал във въздуха.

Учените подозират, че серните аерозоли са отразявали слънчевата светлина, но определянето на Заварицки като източник се оказва трудно.

Ключова е бедната на калий пепел

Доказателствата не закъсняват, когато геолозите започват да изследват малки парченца минерали от ядрата под мощни микроскопи.

Проучването показва, че тези частици са с ниско съдържание на калий, което означава състав, различен от много от добре познатите вулкани в Исландия или Аляска.

Откритието насочва изследователите към Курилите, отдалечена верига от острови, свързваща Северна Япония и руския полуостров Камчатка.

Допълнителният анализ разкрива, че тези парченца отразяват свежи проби от склоновете на калдерата Заварицки, което довежда до откритието.

Кредит: NASA

Пепелните конуси на вулкана Заварици

Комплексът на Заварицки включва няколко пепелни конуса, които възникват, когато заредена с газ лава се пръска и охлажда в стръмни могили. Тези клъстери често се образуват около по-големи отвори, добавяйки слоеве материал всеки път, когато настъпи изригване.

Пепелта и сгурията се натрупват под ъгли, които могат да достигнат около 30 градуса, понякога образувайки конуси с височина около 100 м.

Вулканът Заварицки е забележителност на остров Симушир, в средата на архипелага. Състои се от вградени калдери със стръмни стени, заобикалящи централно езеро. OLI (Operational Land Imager) на Landsat 8 засне тези изображения на Заварицки и неговата сложна сграда на 12 септември 2024 г. Кредит: NASA

Тези структури могат да се срутят навътре, ако потоците лава пробият страните, създавайки мозайка от отвори и канали.

Моногенетичните конуси обикновено се появяват по време на една еруптивна фаза, но множество конуси могат да преплитат една и съща област.

Наличието на тези характеристики в калдерата на Заварицки показва следи от периодични вулканични епизоди.

Проследяване на въздействието на изригването

Вулканите, които изтласкват серни аерозоли в стратосферата, могат да повлияят на температурите далеч от тяхното местоположение. Смята се, че през 1831 г. валежите са причинили широко разпространени метеорологични аномалии и значително застудяване.

В Европа се описват летни бури и градушки, нанесли щети на посевите, докато някои региони съобщават за ранно настъпване на по-студени периоди.

Тези условия съответстват на графика, предложен от учените от техните проучвания на ледените ядра.

Радиовъглеродният анализ дава допълнително потвърждение, че около тази дата се е случило голямо събитие. Чрез съпоставяне на въглеродни сигнатури във вулканични отлагания с тези в датирани материали, експертите съставят по-точна хронология.

Невидими заплахи и съвременни уроци

Отдалечените вулкани могат да създадат големи неприятности, когато изригнат, тъй като често остават извън обичайните мрежи за наблюдение.

Уилям Хътчисън посочва, че взривовете в по-високи географски ширини все пак могат да повлияят на световния климат чрез разпространение на сулфатни аерозоли.

Примери, като изригването на Пинатубо през 1991 г. във Филипините, илюстрират как един вулкан може да понижи глобалните температури за месеци или години.

Дори със съвременни сателитни данни е лесно да се пренебрегнат дейностите на по-малко известни вулкани.

Сега учените дават приоритет на съвместните усилия за разширяване на мрежите за наблюдение. Подобряването на ранното откриване може да намали щетите от подобни изригвания върху селското стопанство, инфраструктурата и общественото здраве.

Надниквайки под вълните

Някои курилски вулкани лежат частично потопени, образувайки наводнени калдери, където се влива океанът. Други имат котловини със стръмни стени, осеяни с пепелни конуси и малки езера, както се вижда в терена на Заварицки.

По време на Студената война части от този архипелаг са били пристани на подводници и скрити бази. Днес геолозите картографират останки от по-стари изригвания, за да разберат по-добре как тези острови са се развили с течение на времето.

Защо изригването на Заварицки има значение

Мощните вулканични изригвания могат да оставят след себе си доказателства в ледени ядра, дървесни пръстени и писмени сведения. Тези улики разкриват как планетата реагира на внезапни инжекции на пепел и газове.

Далечните събития могат да нарушат реколтата, да замразят водните пътища и да променят метеорологичните модели, напомняйки ни, че споделяме свързана атмосфера.

Разбирането на тези процеси ни помага да планираме бъдещи епизоди, които може да ни хванат неподготвени.

Заварицки подчертава колко е важно да се наблюдава всяко кътче на нашата планета, независимо колко е отдалечено, за да се избегнат бедствията, свързани с изненадващи вулканични изригвания.

Справка: The 1831 CE mystery eruption identified as Zavaritskii caldera, Simushir Island (Kurils)
William Hutchison, Patrick Sugden, Andrea Burke, ... and Gill Plunkett; December 30, 2024; 122 (1) e2416699122;  Proceedings of the National Academy of Scienceshttps://doi.org/10.1073/pnas.2416699122

Източник: Volcanic eruption that cooled the Earth and turned the Sun green, Jordan Joseph, Earth.com

    Най-важното
    Всички новини