

Пиенето на червено вино кара хората да се чувстват спокойни, докато водката или уискито повишават енергията и агресията, показва ново изследване на британски учени.
Изследването с участието на 30000 души установи, че различните алкохолни напитки предизвикват значително различаващи се емоционални реакции, съобщава Live Science.
Резултатите са публикувани на 21-ти ноември в списание BMJ Open.
В проучването, ръководено от експерти от Университета Бангор и Кралския колеж в Лондон, е изследвано как различните видове алкохол, като например бира, спиртни напитки и вино, могат да повлияят на емоциите на човек при консумация у дома или на обществено място.
Техните резултати показват, че червеното вино кара хората да се чувстват привлекателни и спокойни - но също така уморени и сълзливи.
Пиенето на спиртни напитки, които имат по-високи концентрации на алкохол, е свързано с чувство на агресия и безпокойство - но също така дава на хората импулс от енергия и увереност. Бирата увеличава едновременно спокойствието и увереността.
"Познанието на емоциите, свързани с консумацията на алкохол е полезно, за да се справим със злоупотребата с алкохол, то може да разкрие какви емоции влияят на избора на напитки между различните групи на населението", пишат изследователите в проучването.
За изследването учените използват данни от Global Drug Survey, което е най-голямото онлайн проучване на законните и незаконните наркотици и алкохол сред възрастните по света. В изследването са включени въпроси, свързани с употребата на алкохол и чувствата, свързани с пиенето на бира, алкохолни напитки и червено или бяло вино, когато са у дома или навън. В анализа на проучването са включени емоциите: под напрежение, спокойни, секси, по-уверени, уморени, агресивни, неспокойни и сълзливи.
По-конкретно, изследователите разглеждали отговорите на около 30 000 участници в изследването на възраст между 18 и 31. Участниците са от 21 страни и са пили всяка от определените видове алкохолни напитки в рамките на изминалата година, според проучването.
Резултатите показват, че различните видове алкохол може да предизвикат различни емоции. Напитките с по-високо алкохолно съдържание например, е по-вероятно да предизвикат негативни чувства, отколкото всички други видове алкохол, заявиха изследователите.
Червеното вино е свързано с по-положителни чувства: 53% от участниците в проучването са заявили, че се чувстват спокойни след пиене на червено вино. Около 50 на сто от участниците също свързват това чувство с бирата. Водката и уискито обаче най-рядко се свързват с релаксация, според проучването.
"В продължение на векове историиите с ром, джин, водка и други спиртни напитки са изпъстрени с насилие", заяви съавторът на проучването Марк Белис (Mark Bellis), професор по обществено здраве в Университета Бангор във Великобритания. "Това глобално проучване показва, че дори и днес консумирането на спиртни напитки е по-вероятно да доведе до чувство на агресия за разлика от другите напитки".
Но агресията не е единствената емоция, свързана с пиенето на концентрати. Авторите установяват, че спиртните напитки са свързани с повече положителни емоции, отколкото бирата или виното, включително чувство на енергия, увереност и сексапил.
Изследователите откриват, че отговорите от проучването до голяма степен се различават на базата на степен на образование, страна и възраст. Например, участниците на възраст между 18 и 24 е "по-вероятно да свързват всякакъв вид алкохол с чувство на увереност, енергия и сексапил при пиене извън дома", заявиха изследователите.
Пол и ниво на алкохолна зависимостта също изглежда имат ефект върху емоциите на участниците. Използван е въпросник за оценка на нивото на алкохолна зависимост на хората.
В сравнение с мъжете, жените по-тясно свързват чувствата си с различните видове алкохол.
Мъжете са "значително по-склонни да свързват чувството на агресия с всички видове алкохол, както и тези, категоризирани с тежка зависимимост, които е шест пъти по-вероятно да станат агресивни, отколкото по-ниско рискови пиячи", заявиха изследователите.
Също така зависимите от алкохола е пет пъти по-вероятно да кажат, че са се почувствали под напрежение от алкохола, отколкото пиещите в "нисък риск", което предполага, че зависимите разчитат на алкохола, за да си създадат положителни емоции, които те асоциират с алкохола, добавят изследователите.
Още по темата

Животът
Наистина алкохолът помага да говорим чужди езици по-добре

Човекът
На 8 октомври 1967 г. за първи път е взета проба за алкохол от автомобилист

Животът
Употребата на алкохол 3 до 4 дни седмично намалява риска от диабет повече от въздържанието

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23293
1
24.11 2017 в 02:13
Същите мъдрости чух от едни пияници през 80-та ли, кога беше. Имах още жълто около човката.
Само че, тогава те казваха че знаят тия работи не от собствените си изследвания, а от бащите и дядовците си:)
И просто ми предлагаха мъдростта на вековете, не твърдяха че са учени от британия:)
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката