Странен кафяв камък, открит близо до Бексил, Съсекс, Великобритания, е идентифициран като първият известен пример за фосилизирана мозъчна тъкан от динозавър, съобщи sci-news.com.
Фосилът, проучен от международен екип палеонтолози начело с проф. Мартин Брейзиър (Martin Brasier) от Оксфордския университет, показва различни сходства с мозъците на съвременните наследници на динозаврите, а именно птиците и крокодилите.
Резултатите са докладвани в специална публикация на Геоложкото дружество на Лондон.
"Шансовете за запазване на мозъчна тъкан са невероятно малки, така че откриването на този екземпляр е удивително", заяви съавторът д-р Алекс Лиу (Alex Liu) от университетите в Кеймбридж и Бристол.
Фосилизираният мозък е най-вероятно от вид, подобен на игуанодон, голям тревопасен динозавър, който е живял територията на сегашна Европа преди 135 - 120 милиона години, период, който се определя като Долна Креда.
"Сканиращият електронен микроскоп разкри подробно структури, интерпретирани като менинги (тъкани-обвивки на мозъка), кръвоносни съдове (включително капиляри) и тъкани на повърхността на кората, които са заменени с калциев фосфат или покрити с микрокристален железен карбонат", обясняват палеонтолозите.
Организмът, чийто е фосила е посочен неофициално като игуанодон, има открити два таксона досега в областта Уилдън - Barilium dawsoni и Hypselospinus fittoni .
"Размерите на новия образец показват, че той е на екземпляр с дължина на тялото 4-5 м и следователно би могъл да произлизат от Barilium (който става до 8 м дълъг) или Hypselospinus (до 6 м). "
Източник: Martin D. Brasier et al.
Според екипа, причината това парче мозъчна тъкан да е толкова добре запазено е, че мозъкът на динозавъра е по същество "кисел" и е попаднал в силно кисела и ниско кислородна среда, малко след смъртта му. Това е позволило на меките тъкани да се минерализират преди да изгният напълно.
"В този случай този динозавър е починал в или в близост до вода, а главата му е била частично погребана в утайката на дъното", заяви съавторът д-р Дейвид Норман (David Norman) от Университета в Кеймбридж .
"Тъй като водата е имала малко кислород и е била много кисела, меките тъкани на мозъка са били вероятно запазени и консервирани преди останалата част от тялото му да се погребе в утайката."
Снимки на сканиращ електронен микроскоп на тръбни структури на външната страна и на външния слой, тълкувани като кръвоносни съдове в менингите на фосила от Бексхил. Изображение: Martin D. Brasier et al.
Мозъкът на типичните влечуги има форма на наденица, заобиколен от гъста област кръвоносни съдове и тънкостенни съдови камери (синуси), които служат като система за оттичане на кръвта. Самият мозък заема само около половината от пространството в черепната кухина.
За разлика от тях, фосилизирания мозък изглежда плътно запълващ черепа, което говори, че е възможно някои динозаври да са имали големи мозъци.
Но екипът предупреждава да не се правят прибързани изводи за интелигентността на динозаврите от товаа конкретно изкопаемо.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари