Защо говоренето с животни скоро може да стане реалност

Ваня Милева Последна промяна на 10 юли 2024 в 00:00 2756 0

Жена с куче

Кредит Pexels, Public Domain Certification

Говоренето с животни скоро може да бъде реалност, казва ветеринар.

Нашият писател класик Йордан Йовков има сборник с разкази за животните, наречен "Ако можеха да говорят". Но сега общуването с животни може да стане реалност и то по-скоро, отколкото се очакваше.

Това ще бъде "един от най-големите, най-вълнуващите технологични постижения през следващите няколко десетилетия", смята ветеринарният лекар Джес Френч (Jess French).

Говорейки пред BBC Science Focus по време на фестивала на науката в Челтнъм, Френч отбелязва, че хората дават приоритет на визуалните стимули – докато за много животни други сетива като обоняние и звук са по-силни.

Можем да обучим изкуствения интелект (AI) да разбира комуникацията на животните по-добре от нас, използвайки хиляди налични данни и часове кадри от комуникация с животни.

В бъдеще Френч смята, че това може да направи революция в прегледите на кучета от ветеринар. Въпреки че е малко вероятно технологията да преведе това, което мисли вашето кученце в човешки думи, тя може да заобиколи нуждата от човешки посредник и да улови сигнали, които ние  не можем да видим. Нещо като д-р Дулитъл, но с по-малко бърборене.

"Това ще ни дава представа за комуникация, която никога не бихме могли да оценим само със собствените си [сетива]", обяснява Френч. "Ще улови цялата тази информация, която дори и да сме били обучени много добре, просто не сме подготвени да разберем."

"Нямам търпение да видя как изглежда ветеринарната практика през 2050 г. Това ще бъде наистина нещо различно ", добавя ветеринарният лекар.

Могат ли животните да говорят?

Вече знаем, че същества като китове, прилепи, папагали и напоследък слонове дават имена на своите събратя или техните семейства.

Но AI може да бъде липсващото звено между тяхното "говорене" и възможността ние да го разберем.

Някои от проблемите с хората, дешифриращи техните съобщения, включват установяване какво е просто фонов шум, плюс разделянето на звуците, издавани от различни индивиди. Точно тук се намесва AI.

Новите технологии са по-добри в отделянето на тези шумове и анализирането им – и могат да го направят много по-бързо, отколкото хората, които пресяват кадри от десетилетия.

AI е по-добър в локализирането на звуци над и под човешкия слухов диапазон, като ехото на прилепите, разказва Френч. Нещо повече, има възможност базиран на изкуствен интелект сензор да идентифицира съобщения в миризми – умение, което е далеч отвъд по-слабо развитите ни способности за обоняние.

"Ако разполагаме с технология, която може да разшири способността ни да възприемаме тези сигнали, ще започнем да можем да получаваме съобщенията, които те изпращат", каза тя.

С кои животни ще бъде най-добре да общувате чрез AI?

Тъй като сме еволюирали заедно с кучетата, ние вече знаем много за общуването с тях. Но Френч предполага, че комуникацията с активиран AI може да ни помогне да разберем и нехищни животни като зайците.

"Зайците са много добри в прикриването на това, как се чувстват, защото не искат хищниците да знаят, че са ранени. Така че възможността да разберем по друг начин какво се случва с тях може да бъде полезна."

По същия начин изкуственият интелект може да ни помогне да научим "езика" на видове, които не са били домашни животнотни дълго време – като змии или риби.

Що се отнася до котките, според Френч те може вече да са една крачка пред нас, въпреки че AI е доста по-чувствителен към разбирането на езика на тялото и сигналите на котките.

Изследванията показват, че котките променят вокализациите си, когато общуват с други котки или с хора.

"Опитваме се да разберем как да общуваме с тях, но те вече са преминали тази стъпка и вече се опитват да общуват с хората."

Френч разказва, че този "умопомрачителен" напредък може да ни помогне да научим за много за всякакви животни по целия свят. Но тя посочва, че те може да ни съобщят неща, които може да не искаме да чуем.

Източник: Why talking to animals could soon become a reality, BBC Science Focus

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !