Секс и алкохол: Поглед към удоволствията на Средновековието (видео)

НаукаOFFNews Последна промяна на 31 юли 2024 в 00:00 3917 0

Макар че може да не са имали достъп до ежедневни горещи душове, можем да сме сигурни, че хората от Средновековието са били много по-загрижени за това как миришат, отколкото можем да си представим.

Кредит скрийншот от видеото

Макар че може да не са имали достъп до ежедневни горещи душове, можем да сме сигурни, че хората от Средновековието са били много по-загрижени за това как миришат, отколкото можем да си представим.

Да играеш видеоигри, да пътуваш по света, да слушаш подкасти, да общуваш с изкуствен интелект - това са няколко от съвременните ни удоволствия, които са не само непознати, но и немислими за човечеството през Средновековието.

И все пак живелите през Средновековието са били хора и както е казал Теренций повече от хилядолетие преди тяхното време, нищо човешко не ми е било чуждо.

За нас, съвременниците, е често срещана грешка да разглеждаме далечните епохи през призмата на собствените си стандарти и очаквания, което ни пречи да разберем истински как са живели и мислили нашите предшественници. Но може би можем да започнем от едно важно обширно бяло петно: средновековните хора също са обичали секса и алкохола.

На такива моменти набляга средновековният историк Елеонор Джанега (Eleanor Janega) в епизодите на History Hit, които разглеждат повече от удоволствията през вековете, на които хората са се отдавали между древността и съвремието.

Представата ни за Европа през Средновековието може да е за доминирани от църквата общества, в които не се изпитват удоволствия, но Джанега и историчката на сексуалността Кейт Листър (Kate Lister) посочват, че макар религиозните предписания да са били строги по отношение на сексуалната активност и други въпроси, мнозина просто са ги пренебрегвали. (И макар че може да не са имали достъп до ежедневни горещи душове, можем да сме сигурни, че са били много по-загрижени за това как миришат, отколкото можем да си представим.)

Във всеки случай възпроизводството е било едно, а придворната любов - или дори търговската любов - съвсем друго.

"Жените имат нужда от причина да правят секс. Мъжете се нуждаят само от място", шегува се Били Кристъл

През Средновековието мястото често е било проблем както за жените, така и за мъжете, а също и за благородниците и простолюдието (макар че някои кралски особи са се радвали на завеса около леглото си с балдахин, която е давала поне илюзия за уединение).

Според епизода за алкохола на Джанега изглежда е било много по-лесно да се намери място, където да се пие.

В него тя посещава един прекрасен пример за "скромна кръчма", където дори средновековните британци отивали да пият ейл, тъй като бирата все още не била изобретена - и да разказват историите си, практика, която ще се вкорени толкова дълбоко в културата, че ще послужи за формална основа на Кентърбърийските разкази.

Дори ако Чосър, както ни напомня интервюираният собственик на пъб, е измислил английската литература такава, каквато я познаваме, трябва да имаме предвид, че сексът едва ли е започнал с "Жената от Бат".

"Жената от Бат"

Дългият разказ на жената от Бат от "Кентърбърийски разкази" на Джефри Чосър, която, без да се стеснява и без да подбира деликатни изрази, открито изразява мнението си за отношенията между мъжа и жената. Нейното становище е на противоположния полюс на рицарския идеал. От всички поклонници в тази компания жената от Бат е един от най-живописните образи и като характер, и като художествено постижение. Тя е буржоазка с голям жизнен опит и въпреки не съвсем деликатните си маниери, малко мъжкия, грубоват начин на изказване, си остава жена, която знае какво иска. За нея животът на земята има стойност и тя е убедена, че трябва да го изживее съобразно човешката си природа и да му се радва колкото може и докогато може. Нейните радости наистина са малко примитивни, но затова пък са радости на една здрава и нормална жена. Въпреки известната си интелектуална ограниченост тя притежава мъдростта на суровия жизнен опит. Тя самата не е лишена от чувство за хумор и то се проявява в характеристиката, която прави на петимата си съпрузи, а чрез тях и на самата себе си. Нейният реализъм и жизненост стигат дотам, че тя добродушно се присмива на себе си, на собствените си слабости и неуспехи. Отношението на Чосър към нея е ясно. Той я описва с удоволствие, разбиране и приятелско снизхождение. (Автор: Жана Молхова)

Източник: Sex and Alcohol in Medieval Times: A Look into the Pleasures of the Middle Ages, Оpen culture

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !