Нещо огромно се крие в сенките на Вселената. Нарича се Големият атрактор, той кара Млечния път и всички околни галактики да се устремяват към него.
Големият атрактор е труден за наблюдение, защото се намира в посока зад галактическата изпъкналост.
Екип астрономи е извършил ново инфрачервено изследване на района зад изпъкналата част на галактиката, което помага да се създаде по-пълен портрет на околността на Големия атрактор.
Всички галактики във Вселената са в движение. В най-големите мащаби това движение е доминирано от това, което астрономите наричат поток на Хъбъл, който е просто общото разширение на Вселената. Това кара повечето галактики да се отдалечават една от друга. Но в мащаби, по-малки от изцяло космологичните, може да се наблюдава и друго движение. Например Млечният път и галактиката Андромеда са на път да се сблъскат и ще се слеят след около 5 милиарда години.
Освен това сливане нашите две галактики, заедно с всички останали галактики от нашата локална група, се устремяват към клъстера Дева, който е най-близкият до нас галактически куп.
Но това нещата не спират дотук. Местната група, клъстерът Дева и всички останали групи и клъстери в близката област на пространството се движат заедно в една посока. Астрономите наричат централната точка на това движение Големият атрактор, защото изглежда, че тя е най-големият източник на гравитация в нашата местна космологична среда.
Големият атрактор е „аномалия“, нещо, което има маса 1000 пъти по-голяма от тази на нашия Млечен път.
Свръхклъстерът Ланиакея съдържа хиляди галактики, включително нашата собствена галактика Млечен път, Местната група галактики и близкия куп Дева. Изображението е компютърен модел; белите точки представляват отделни галактики, а белите линии - посоката на движение към центъра на свръхклъстера. Синята точка е позицията на нашата галактика. Оранжевата линия е границата на Ланиакея; отвъд нея галактическите потоци са насочени към други струпвания на маси. Свръхклъстерът Ланиакея е с маса от около 100 000 маси на нашата галактика и размер от около 500 милиона светлинни години. Кредит: R. Brent Tully (U. Hawaii) et al., SDvision, DP, CEA/Saclay. https://apod.nasa.gov/apod/ap140910.html
По случайност, поради липса на късмет, Големият атрактор се намира в посоката на нашето небе зад галактическата изпъкналост. Тази област от небето се нарича зона на избягване, защото за оптичните телескопи е много трудно да пробият гъстите облаци от прах и газ в този регион, за да разработят ясна карта на това, което се намира зад него.
Единствената ни надежда е да използваме други дължини на вълните на светлината, които могат да проникнат по-лесно през газа и праха. Една от тези дължини на вълната е инфрачервената. Но инфрачервените проучвания в този режим са много трудна задача и затова картите ни в този регион на Вселената са непълни.
Област от небето в инфрачервения спектър, където се намира VVVGCl-B J181435-381432. Червеният пунктиран кръг ограничава централната изследвана зона с радиус от шест дъгови минути. В червените квадратчета са идентифицирани пет галактики кандидатки, а вдясно - общо 58 кандидатки. Дължината на всяка страна на кутията е 20 дъгови секунди. Кредит: arXiv (2022). DOI: 10.48550/arxiv.2210.16332
Екипът астрономи извършва опит за ново изследване на региона с телескопа Gemini South, като се насочват специално към половин дузина галактики в зоната на избягване. Те установяват, че галактиките в тяхното изследване вероятно са свързани една с друга. Това е първото доказателство, с което разполагаме, че тези галактики може да са част от много по-голям куп галактики.
Този куп галактики не е самият Голям атрактор, но със сигурност е свързан с него. Надяваме се, че по-нататъшните наблюдения ще очертаят по-обстойна картина на този нов куп галактики и неговото обкръжение, както и ще определят връзката му с Големия атрактор.
Справка: Unveiling a new structure behind the Milky Way
Daniela Galdeano, Gabriel A. Ferrero, Georgina Coldwell, Fernanda Duplancic, Sol Alonso, Rogerio Riffel, Dante Minniti; https://arxiv.org/pdf/2210.16332
Източник: Chipping Away at the Great Attractor Mystery. Another Galaxy Cluster Found Behind the Milky Way’s Disk, Universe Today
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари