
Наблюдавайки две галактики - джуджета Лъв V (Leo V) и Тукан II (Tucana II) само за четири часа с 6,5-метровия телескоп Magellan Clay в Чили, астрономи успяват да ограничат минималния живот на частиците тъмна материя.
Екип японски астрономи, ръководени от Уен Ин (Wen Yin) от Токийски столичен университет, с помощта на телескопа са направили спектрографски наблюдения на инфрачервеното лъчение от двете галактики джуджета. Те използват нова техника, за да разберат дали могат да уловят признаци на разпадане на така наречените частици, подобни на аксиони (ALP - axion-like particles), хипотетичен тип частици тъмна материя. Когато такава частица се разпада, тя може спонтанно да излъчва видима светлина и това трябва да се види в инфрачервената част на спектъра.
Спектрографска технология за отделяне на светлината от разлагащата се тъмна материя и фоновата светлина. WINERED използва по-широките спектрални свойства на фоновата светлина, за да я разграничи от светлината от събития на разпад. Кредит: Wen Yin, Tokyo Metropolitan University
Инфрачервеното лъчение обаче е претъпкана и объркваща част от електромагнитния спектър. Това се дължи на широкия набор от източници на шум и смущения от други източници. Примерите включват зодиакалната светлина, слабото разсейване на слънчевата светлина от междузвездния прах и светлината, излъчвана от атмосферата, когато се нагрява от слънцето.
За да заобиколят това, в предишна своя работа те предлагат нова техника, която използва факта, че фоновата радиация има тенденция да включва по-широк диапазон от дължини на вълните, докато светлината от специфичен процес на разпадане е по-силно изкривена към тесен диапазон.
Точно както светлината, която се разлага от призма, става по-слаба, тъй като различните цветове се разпръскват все по-фино, събитията на затихване, ограничени до тесен диапазон, стават все по-резки.
Благодарение на прецизността на тази техника (WINERED) екипа, те успяват да отчетат цялата светлина, която откриват в близкия инфрачервен диапазон, със значителна статистическа точност.
Фактът, че не е установено разпадане на аксиони, след това бе използван за определяне на горни граници на честотата на тези събития на разпадане или долна граница на живота на частиците, подобни на аксиони. Тяхната нова долна граница в секунди е 10 с 25 до 26 нули след нея, или десет до сто милиона пъти възрастта на Вселената, която е 13,8 милиарда години.
Справка: Wen Yin et al, First Result for Dark Matter Search by WINERED, Physical Review Letters (2025). DOI: 10.1103/PhysRevLett.134.051004. On arXiv: DOI: 10.48550/arxiv.2402.07976
Източник: New limits found for dark matter properties, Tokyo Metropolitan University
Още по темата

Физика
Детектор за тъмна материя случайно може да е регистрирал първата находка на тъмна енергия

Космос
Проектирана ли е Вселената да поддържа живот? Сега е намерен начин да се провери това

Физика
Аксионната тъмна материя може да направи вълни в пространство-времето

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Полетът на Starliner до МКС през 2024 г. е бил много по-драматичен, отколкото знаем (видео)
dolivo
Загадка: Как са се озовали инструменти, подобни на неандерталските, в Източна Азия - разстоянието е континент?
dolivo
Варна става част от Световно космическо парти с кратки видеоклипове и техно груув парти
Имане Хелиф
Анусът може да е еволюирал от отвор, първо използван за отделяне на сперма